Sex a vztahy

1. prosince 2020 02:52

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 5 nejhorších manipulací narcistických mužů. Jak na ně šikovně reagovat

Narcistické praktiky mohou být dost nebezpečné. Jde o nejhorší manipulace, které můžete ve vztahu zažít. Přestože je nepoužívají jen muži, tak jsou pro ně mnohem typičtější. Poradíme vám, jak je rychle poznat.

Ponižování. Mezi oblíbenou praktiku patří snižování hodnoty partnerky. Muž vám říká na začátku samou lichotku. To je ale jenom takové lákadlo na začátku vztahu. Časem se to začne ale otáčet, jako kdyby všechno to, co na vás tento muž miloval, bylo najednou vaší stinnou stránkou. Někdy to může zaobalit do lichotky, cílem je ale ve skutečnosti vás jen šikovně ponížit. Ponižování je prakticky soustavné a nebere konce.

Triangulace. Neustále do vašeho vztahu zatahuje nějakou třetí osobu. Snaží se vás postupně izolovat od vašich známých tím, že si o nich vymyslí nějakou lež, aby vám je znechutil, anebo naopak pomluví vás u nich. Někdy stačí každé straně dát trochu jiné informace a konflikt může propuknout. Narcističtí muži si užívají manipulovat s lidmi. Další oblíbenou triangulací bude nějaká jejich bývalka a vy.

Gaslighting. Jde o formu manipulativní taktiky, kdy se manipulátor snaží docílit toho, že jeho oběť přišla o svůj zdravý rozum. Neustále svojí partnerce opakuje, že se chová jako blázen a že zešílela, aby s ní on sám mohl manipulovat a lhát jí. Když si bude partnerka myslet, že se nemůže spolehnout na svou paměť nebo smysly, může manipulátor hrát svoji hru.

Hraje si na oběť. Jakmile je přistižený při činu, tak začne hrát narcistický muž svou oblíbenou roli oběti. Najednou se krčí v koutě jako malé dítě, kterému někdo ubližuje, a to nastane kdykoliv, když má vzít do rukou odpovědnost za svoje činy. Stačí, když ho přistihnete při jakékoliv lži, manipulaci nebo jiném špatném chování. Narcistický muž je vždy obětí, zatímco partnerku označuje za agresora.

Musí mít kontrolu. Narcistický muž většinou postrádá empatii a pochopení pro jednání druhých. A bohužel ani pro to svoje. Chce mít neustálou kontrolu a přehled nad životem svojí partnerky, takže musí vědět, kam jde, co dělá, časem se snaží ji nenásilně izolovat od svých známých – svět musí pro ni být nebezpečné místo, přičemž jedině on ji dovede ode všech těch nástrah tohoto světa zachránit. Potřebuje mít plnou kontrolu nad jejím životem. A když mu to nejde, může začít jednat až patologicky, aby ztracenou kontrolu zase nabyl.

Sdílejte článek
Štítky muži vztahy manipulace gaslighting

Přečtěte si také