ODHALENO: 7 nejhorších krizí, které můžou vážně ohrozit váš vztah. Tyhle problémy rozhodně nepodceňujte!

Jestli se nechcete se svým partnerem rozejít, tohle byste měli včas vyřešit.

V dlouhodobých vztazích často dříve nebo později dojde k zásadním hádkám, ať už se týkají toho, kde žít, jestli mít děti nebo co dělat, když člověk zklame důvěru toho druhého. Proto je lepší najít řešení těchto možných problémů dříve, než bude pozdě. I když se zdá, že války s partnerem jsou zatím spíše žabomyší, časem se mohou zhoršovat a je dobré počítat s plánem B pro situace, které by mohly nastat například tehdy, když jste už příliš unavení nebo vystresovaní z životního diskomfortu. Proto pro vás máme ty nejobvyklejší krize, kterými si procházejí páry, a možnosti, jak je v klidu a míru řešit.

1. Partneři tráví všechen čas spolu a nedopřávají si prostor sami pro sebe

Pokud je váš partner zároveň vaším nejlepším kamarádem, gratulujeme, přátelství je úžasná věc. Zároveň však sdílení všeho se svým partnerem není úplně ideální pro vztah. Člověk si pro svůj vlastní rozvoj potřebuje zachovat individualitu a oba dva partneři ve vztahu nemusejí mít stejné zájmy, přátele nebo závazky, které jsou spojeny s jejich vlastním vnějším světem. Existuje mnoho párů, které nakonec ztratí přátele, protože tráví všechen čas spolu. Když si pak uvědomí, že to byla chyba, je už pozdě na to, aby všechno bylo jako dřív.

2. Neustálé řešení stejných problémů

Dlouhodobé opakování stejných konfliktů může být pro vztah zničující a kontraproduktivní. Ať už jde o poházené prádlo, ucpané umyvadlo, náklady na bydlení nebo jiné pochybné záležitosti, všechno má své meze. Snažte se být trpěliví a laskaví a to samé vyvolávat i ve svém partnerovi, zvlášť pokud je výbušný typ.

3. Nejste si jistí společnou budoucností

Snažíte se budovat kariéru, zatímco váš partner vás nabádá k tomu, abyste s ním odjeli za prací do zahraničí. Nebo chcete děti až za tři roky, ale váš partner na vás naléhá, že není na co čekat. Je jasné, že člověk nemůže mít v životě všechno a musí se pro něco rozhodnout. Je možné, že oba chcete jít jinou cestou, přesto se jeden druhému musíte přizpůsobit. Musíte proto být opatrní a hodně nad budoucími plány přemýšlet.

4. Trávíte mnoho času řešením chyb partnera

Tohle může být velmi častý problém, zvlášťe prochází-li si váš partner špatným obdobím. Vaše kariéry se můžou ubírat jiným směrem, můžete čelit naprosto odlišným výzvám nebo propadat různým pochybnostem. Tyto aspekty není snadné napravit, zvlášť pokud problémům svého partnera až tolik nerozumíte. To nejlepší, co můžete udělat, je trpělivě si s ním o všem popovídat. Může to být psychicky náročné, stresující a komplikované, ale je to velmi zásadní pro dobrý vztah. Pokud i pak zjistíte, že vše zůstává při starém a váš partner odmítá napravit své chyby, možná bude nejlepší, když váš vztah přehodnotíte.

5. Příliš mnoho nedorozumění

Komunikace je dvousměrný proces a pro ty, kteří se cítí ztraceni pokaždé, když se pokusí mluvit se svým partnerem o něčem osobním, existuje více způsobů, jak se pohnout dál. Nejspíš byste měli mluvit o tom, jaká nedorozumění vás trápí. To nejspíš způsobí v partnerovi zmatek a ještě větší zoufalost. Můžete mu však říci, jak se cítíte. V případě potřeby použijte nějaké obecné přirovnání a nebojte se toho, co bude následovat. Jednoduše se naučte vyjádřit své pocity a zbytek přijde sám.

6. Časté hovory o penězích

Takové rozhovory často končí špatně. Zkuste proto zjistit, kde je zásadní problém: vydělává váš partner více než vy? Pokud ano, je to problém? Pokud ano, proč je to problém? Na druhou stranu, pokud takovými otázkami trávíte příliš mnoho času nebo se obáváte, že vás nečeká v tomto ohledu žádná dobrá budoucnost, měli byste si se svým partnerem o situaci vážně promluvit, abyste si uvědomili, zda souhlasíte, nebo ne, a rozhodli o dalších způsobech řešení. Pokud nakonec zjistíte, že vaše názory jsou až příliš odlišné, vždycky můžete míru závažnosti problému přehodnotit.

7. Ztráta intimity

Když jste s někým s někým delší dobu společně žijete, intimita se může stát poněkud zvláštní. A je to naprosto přirozené, jakmile se hormonální hladiny, které způsobí přitažlivost k vašemu partnerovi, stabilizují, zjistíte, že je mnohem pohodlnější a příjemnější být společně s partnerem v posteli. Pokud se ale frekvence intimních aktivit razantně sníží, měli byste co nejdříve začít pracovat na strategii, která obnoví váš intimní život. Je možné, že spolu trávíte příliš mnoho času a potřebujete prostor sami pro sebe nebo pro setkávání se s jinými přáteli. Nezapomeňte na to, že každý vztah potřebuje ke správnému fungování i zdravý sex, takže v případě, že jej nemáte, byste měli tento problém začít řešit co nejdříve.

Sdílejte článek
Štítky krize vztah problémy

Přečtěte si také