ODHALENO: 7 známek toho, že jste příliš závislí na partnerovi. Poznáváte se v tom?

Nedokážete si představit, že by vás partner opustil? Jste šťastní jenom tehdy, když jste v přítomnosti svého milého? Rozdíl mezi zdravou láskou a závislostí je menší, než se zdá.

Ačkoli by to většina párů nepřipustila, spoluzávislost je fenoménem dnešní doby. Ačkoli se zprvu může zdát závislost na partnerovi jen jako raná fáze zamilovanosti, později se může přehoupnout v mnohem větší problém. Podívejte se na několik znaků emoční kodepedence.

1. Partner na prvním místě

Je logické, že v láskyplném vztahu se staráte o potřeby toho druhého, ale neměli byste to dělat na svůj vlastní úkor. I ve vztahu můžete zůstat sebevědomým jedincem, který má nárok na svůj vlastní názor. Kompromisy jsou fajn, ale ne když předstíráte nebo potlačujete své skutečné pocity.

2. Jen s ním se cítíte šťastní

Pokud jste závislí na lásce, nic jiného než partner vás nezajímá. Všechno ostatní jde do pozadí a nikdo a nic kromě partnera vás neudělá šťastnými. Jakmile jdete ven s kamarády, už se nemůžete dočkat, až budete zase doma se svou láskou a celou dobu stejně jen přemýšlíte nad tím, co asi dělá nebo jak se má.

3. Žárlíte

Nejde jen o to, že žárlíte, že je s někým jiným. Vám vadí, že je vůbec s někým jiným. Cítíte se ohroženi, když víte, že si váš partner užívá život i mimo váš vztah. Jeho koníčky, rodina, přátelé – to všechno se stává hrozbou.

4. Vztah se stal vaším vesmírem

Přestali jste udržovat pravidelný vztah se svými přáteli, a možná dokonce i s rodinou. Obětovali jste své kamarády na úkor vašeho vztahu, i když na tom váš partner vlastně ani netrval. Jediné, co vás zajímá, je strávit každou volnou minutu s tím druhým. Partner se pro vás stal bohem, vaším jediným vesmírem, kolem kterého se točí celý váš život.

5. Ignorujete varovné signály

Ať už vás varují přátelé, nebo vidíte červené vlajky sami, ignorujete je. Vztah jste se rozhodli držet zuby nehty, protože bez něj byste se cítili naprosto ztraceně. Pouhá myšlenka na odloučení vám nahání hrůzu a vyvolává ve vás úzkost a nervozitu.

6. Nový partner, nové já

Dříve jste byli hvězdou večírků a měli plno přátel. Nyní žijete v ústraní a kamarádi vám nechybějí, vždyť vám stačí váš partner. Příliš velké změny, které děláte jen kvůli tomu druhému, nikdy neznačí nic dobrého. Hubněte, protože to chcete vy. Změňte účes, protože se to líbí vám.

7. Není to poprvé

Odborníci se shodují, že mnoho lidí není závislých na konkrétním partnerovi, ale na lásce samotné. V praxi to může vypadat tak, že „závisláci“ si po rozchodu najdou okamžitě nový vztah, ke kterému přilnou a už ho nepustí.


Přečtěte si také