Sex a vztahy

2. července 2021 09:48

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 7 znamení, že je váš partner nebezpečný manipulátor. Jaké varovné signály to jsou?

Mezi péčí a ovládáním je opravdu tenká hranice a někdy může být velmi těžké odlišit jedno od druhého. Jaká jsou znamení, která odhalí, že je váš „pečující“ partner je ve skutečnosti manipulátor?

Snad každý touží po láskyplném vztahu s pečujícím partnerem. Jakmile se ale kvůli starostlivému chování partnera budete cítit provinile nebo budete mít pocit podřazenosti, měli byste vzít raději nohy na ramena. Podívejte se na jistá znamení, která vám ukážou, že partner překročil hranici mezi péčí a kontrolou.

1. Jednostranné kompromisy

Kompromis je o setkání se s partnerem na půli cesty. Rozhodně není o zanedbávání vašich potřeb a pocitů, aby vyhovovaly požadavkům partnera. Pečující partner se bude vždy snažit najít cestu, která bude vyhovovat oběma. Na druhou stranu manipulátor nastaví přísná ultimáta, aniž by zohlednit vaše pocity.

2. Nedodržování „pravidel“

Každý vztah má předem domluvená určitá pravidla či standardy, které by měli partneři dodržovat. Jakmile však partner začne tyto pravidla ignorovat, ale přesto očekává, že je budete vy respektovat, nevěstí to nic dobrého.

3. Ignoruje vaše pocity

Být se starostlivým partnerem znamená, že spolu otevřeně můžete mluvit o svých pocitech a potřebách. Pokud se ale bojíte mluvit nebo se jen ozvat, že se vám něco nelíbí, nežijete ve zdravém vztahu. Manipulátor se nikdy neomluví za svoje chyby a najde způsob, jak vám vyčítat, co se stalo.

4. Neustálá kritika

Bez ohledu na to, jak se na první pohled nevinná kritika za maličkosti může zdát, je-li neustálou součástí vašeho vztahu, je těžké se po ní cítit milovaně a sebejistě. Pokud všechno, co děláte, je v očích partnera nedostačující, značně vám to může podkopávat sebevědomí.

5. Drží vás zpátky

Milující partner by vás měl podporovat a motivovat ve vašem seberozvoji či kariérním a akademickém růstu. Manipulátor vám však na druhou stranu neposkytne podporu, kterou potřebujete, a přiměje vás o sobě pochybovat.

6. Odřízne vás od přátel a rodiny

Aby váš partner získal nad vámi kontrolu, pokusí se vás izolovat od vaší rodiny a přátel. Tímto způsobem se bude cítit méně ohrožený, že byste ho mohli jednoho dne opustit.

7. Máte pocit, že jste méněcenní

V žádném vztahu byste se neměli cítit nešťastně či méněcenně. Pokud žijete s milujícím partnerem, budete se v jeho přítomnosti cítit bezpečně a rovnocenně, kdežto u partnera, od něhož dostáváte jen kritiku a ultimáta, nikdy spokojení nebudete.


Přečtěte si také