Sex a vztahy

22. října 2020 01:34

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Podle těchto 5 signálů poznáte, že vás partner vodí za nos! Jak se tomu vyhnout?

Snad nikdo nechce, aby s ním bylo zacházeno nedůstojně nebo nějak manipulováno. To se však v případě, že na vás partner zkouší takzvaný caspering, často děje.

Nepříjemné chování ve vztazích je bohužel s nárůstem sociálních sítí ještě větší problém než tomu bylo za našich rodičů. Lidé se na nich totiž chovají čím dál povrchněji a podobné je to se vztahy. Kontaktovat se s partnerem či partnerkou přes Facebook není zrovna ideální. A řešit takto problémy ve vztahu už vůbec ne. Možná už jste slyšeli o pojmu ghosting, který vyjadřuje takové chování, když se jeden z partnerů přestane ozývat druhému a prostě zmizí jak pára nad hrncem (nebo jako duch, už dle svého názvu z anglického překladu „ghost“). Takové chování je přinejmenším necitelné a může zanechat velké šrámy na duši.

Dalším nešvarem se však stal takzvaný caspering – ten odkazuje k postavě ducha Caspera z pohádky. Jde vlastně o člověka, který s vámi zůstává, anebo si s vámi píše, ale přitom moc dobře ví, že žádná budoucnost nebude následovat. Snaží se sice vytvářet dojem ohleduplnosti s tím, že nechce tomu druhému ublížit tím, že by mu řekl pravdu. Zároveň tak ale přesto ubližuje, protože vytváří nějakou nenaplnitelnou iluzi. Bojí se, že druhému nějak ublíží. Ještě horší je to v případě, že s vámi ve vztahu takový partner zůstává. Možná jen sám čeká, až to postupně samo „vyšumí“.

Nicméně casperem se může stát také nějaký z vašich bývalých partnerů. Ať už jde o nějaké nevyžádané zprávy nebo návrhy na schůzky či nějaký jiný druh komunikace, o které si myslíte, že by mohla vést k obnově vztahu. To je ve skutečnosti lež. Jde spíše o pocity viny takového člověka, který se snaží jen být ohleduplný nebo zdvořilý – vidíme, že právě i takováto přehnaná empatie k druhým si vybírá svou daň. Tento druh kontaktu pro vás určitě není prospěšný, protože z něj nic nekouká. Ve výsledku jste jen zmatení a „ochotný“ člověk má dobrý pocit.

Sdílejte článek

Přečtěte si také