Sex a vztahy

20. července 2021 13:36

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Proč čím dál více šťastných párů spí odděleně? Podle odborníků to má mnoho výhod

S partnerem byste měli být v dobrém i ve zlém, co když ale ve zlém znamená hlasité chrápání nebo skřípání zuby? Jediným východiskem můžou být oddělené postele.

Nejčastějšími příčinami nekvalitního spánku a buzení je sdílení postele společně s partnerem. Spolunocležníkovo kopání, chrápání, funění, mlaskání nebo převalování vás může okrást až 49 minut klidného spánku každou noc, což může mít mezi partnery za následek konflikt. Noční rušení nemusí být vždy jen mužskou záležitost, ale zpravidla to bývají vždy ženy, které mají lehčí spánek a jsou náchylnější k častému probouzení.

Vědecká studie dokonce potvrdila, že páry, které se během noci vyrušují se častěji hádají a mají větší pravděpodobnost rozchodu. Lidé, kteří spí nepřerušovaně celou noc mají větší záruku dobré nálady, nižší hladinu stresu a jsou daleko více trpěliví. Podle Jennifer Adams, uznávané autorky knihy Sleeping Apart Not Falling Apart, můžou dokonce oddělené ložnice přispět ke zlepšení vztahu. Pokud se tedy partner v noci budí v monstrum a nepřítele vašeho spánku, je na místě uvažovat o oddělených postelích.

Avšak tak, jako jsou někteří odborníci fanoušci odděleného spaní partnerů, najdou se i tací, kteří říkají, že může být spíše na škodu. Je to tedy hodně individuální a doporučuje se, aby se páry nerozhodovaly podle zažitých stereotypů, ale nastavily si svoje vlastní pravidla na mírů, která budou vyhovovat oběma. Zkuste si o této problematice promluvit s partnerem, a pokud budete oba se změnou souhlasit, udělejte testovací pokus.


Přečtěte si také