Sex a vztahy

27. března 2021 19:33

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tihle lidé začali během spánku trpět sexsomnií! V čem tahle úchylka spočívá, a týká se vás taky?

Už jste někdy slyšeli o sexsomnii? Jde o poruchu spánku, která zahrnuje podivné chování, které se projevuje v noci během doby, kdy jedinec spí.

Někteří lidé už se během života setkali třeba s nespavostí nebo dalšími poruchami spánku jako je apnoe. Ale málokdo zná takzvanou sexsomnii. Mohlo by to mít nějakou spojitost s náměsíčností, ale přesto jde o úplně něco jiného. Tato porucha spočívá v tom, že dotyčný začne ze spánku požadovat sexuální styk se svým partnerem, dotýkat se ho, anebo se začne sám ve spaní uspokojovat. Jinak řečeno jde o všechny sexuální pohyby, které se projevují při usínání, spánku nebo během probouzení. Podle studie může sexsomnické chování spočívat taky v abnormálních pohybech, vydávání různých zvuků nebo v náhlém orgasmu.

Nic z toho si však člověk po probuzení nepamatuje, takže když se třeba během onanie nebo sexu probudí, jsou zmatení a nechápou, co se děje. Někdy se pak kvůli tomu mohou cítit v rozpacích nebo mohou mít pocity viny. Sexsomnie však není problémem v oblasti psychiatrie, jde údajně o neurologickou poruchu, tedy přeneseně řečeno o nějaký návyk nebo vzorec chování. Rytmické vzorce motorického chování pak ovládají primitivní reakce jako je „bojovat nebo utéct“, najíst se nebo mít sex. Mozek umí sice mezi těmito věcmi odlišovat a přepínat, ale občas se stane chyba, a přesně to je důvodem, proč vzniká sexsomnie. Je to tedy stav, kdy je mozek v přechodu mezi spánkem a bděním. Za příčinou často může být stres, takže jestli vás něco podobného trápí, určitě je na čase zvolnit. Nebojte se však vyhledat lékaře.

Sdílejte článek
Štítky nespavost spánek Sex sex porucha spánku sexsomnie sex ve spánku

Přečtěte si také