Sex a vztahy

27. března 2021 19:33

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tihle lidé začali během spánku trpět sexsomnií! V čem tahle úchylka spočívá, a týká se vás taky?

Už jste někdy slyšeli o sexsomnii? Jde o poruchu spánku, která zahrnuje podivné chování, které se projevuje v noci během doby, kdy jedinec spí.

Někteří lidé už se během života setkali třeba s nespavostí nebo dalšími poruchami spánku jako je apnoe. Ale málokdo zná takzvanou sexsomnii. Mohlo by to mít nějakou spojitost s náměsíčností, ale přesto jde o úplně něco jiného. Tato porucha spočívá v tom, že dotyčný začne ze spánku požadovat sexuální styk se svým partnerem, dotýkat se ho, anebo se začne sám ve spaní uspokojovat. Jinak řečeno jde o všechny sexuální pohyby, které se projevují při usínání, spánku nebo během probouzení. Podle studie může sexsomnické chování spočívat taky v abnormálních pohybech, vydávání různých zvuků nebo v náhlém orgasmu.

Nic z toho si však člověk po probuzení nepamatuje, takže když se třeba během onanie nebo sexu probudí, jsou zmatení a nechápou, co se děje. Někdy se pak kvůli tomu mohou cítit v rozpacích nebo mohou mít pocity viny. Sexsomnie však není problémem v oblasti psychiatrie, jde údajně o neurologickou poruchu, tedy přeneseně řečeno o nějaký návyk nebo vzorec chování. Rytmické vzorce motorického chování pak ovládají primitivní reakce jako je „bojovat nebo utéct“, najíst se nebo mít sex. Mozek umí sice mezi těmito věcmi odlišovat a přepínat, ale občas se stane chyba, a přesně to je důvodem, proč vzniká sexsomnie. Je to tedy stav, kdy je mozek v přechodu mezi spánkem a bděním. Za příčinou často může být stres, takže jestli vás něco podobného trápí, určitě je na čase zvolnit. Nebojte se však vyhledat lékaře.

Sdílejte článek

Přečtěte si také