ODHALENO: Tohle je 7 typů lásek, které existují ve vztahu mezi mužem a ženou. Jak vypadá ta vaše?

Láska není jen slovo, láska je cit, který může mít mnoho podob.

Co je to láska? Na tuhle otázku se filozofové a vědci snaží odpovědět už desítky, možná stovky let. V 80 letech 20. století přišel americký psycholog Robert Sternberg s třísložkovou teorií lásky, která zahrnuje intimitu, vášeň a závazek. Podle něj jsou to tři prvky, díky kterým lidé po staletí zažívají ty krásné pocity, o nichž byly napsány tisíce písní a knih. Později tento psycholog na základě své teorie vyčlenil 7 typů lásky, které vám nyní popíšeme.

1. Poblouznění

Tohle je typ lásky, kdy se lidé navzájem sotva znají, přesto cítí vzájemnou přitažlivost. V takovém vztahu partneři často nemají nejmenší zdání, jestli mají vůbec něco společného, stejně ale zůstávají spolu. Podle zmíněného psychologa se toto zamilování může časem změnit, ale ne vždy. Mnoho párů tenhle typ lásky ani nezažije.

2. Sympatie

V tomto typu vztahu můžete být vždy sami sebou. Tato láska se obvykle vyznačuje společnými zájmy, názory na život a pocity porozumění. Psychologové se domnívají, že taková intimita bez vášně a závazku vede spíše ke kamarádství než k plnohodnotné lásce.

3. Prázdná láska

U párů, které zažívají tento typ lásky, se vyskytuje pouze závazek bez intimity a vášně. Někdy se tento typ vztahu objevuje po velké, horlivé lásce a někdy je tomu přesně naopak: lidé, kteří zažívají tzv. prázdnou lásku, se můžou změnit, což do jejich pocitů přidává vášeň.

4. Spontánní láska

Tento typ lásky zahrnuje závazek a vášeň a zná ho mnoho párů. Vzniká, když se dva lidé navzájem přitahují a jsou připravení dodržovat určité tradice jako bohaté svatby, výměny slibů, sdílení domácích povinnosti a podobně. Postrádají však mezi sebou skutečnou intimitu. Psychologové si myslí, že tyto páry můžou žít společně opravdu dlouho, jejich štěstí je ale relativní. Ve skutečnosti totiž nevnímají svého partnera ani trochu jako kamaráda.

5. Romantická láska

Tento druh lásky zahrnuje vášeň a intimitu. Partneři v těchto vztazích se vzájemně přitahují a cítí se spolu velmi dobře, nejsou však připravení se k něčemu zavázat. Takové vztahy často nedosahují úrovně soužití či manželství.

6. Spřízněná láska

Spřízněná láska zahrnuje závazek a intimitu. Takové vztahy jsou mnohem silnější než běžná přátelství a mezi partnery existuje skutečně silná vazba. Přesto je tato láska spíše počestnou dohodou, protože postrádá vášeň. Psychologové říkají, že tento typ vztahu může vzniknout po dlouholeté známosti nebo manželství.

7. Dokonalá láska

Tato láska v sobě zahrnuje všechny tři složky: vášeň, emoční intimitu a závazek. Jejich poměr samozřejmě není vždy stejný, je ale důležité, že se mezi partnery vyskytují všechny. Tento typ vztahu se objevuje velice zřídka, pokud se ale lidem povede jej vybudovat, pak se skutečně a upřímně milují. Tyto páry pak budou s největší pravděpodobností schopné žít společně opravdu dlouho a plně si své manželství užívat.

Sdílejte článek
Štítky láska manželství vztah vztahy psycholog typy odhaleno láska Robert Sternberg

Přečtěte si také