Sex a vztahy

26. srpna 2020 11:30

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tohle je důvod, proč máte strach se zamilovat! Jak si rychle ověřit, že se vás to týká?

Když jste na začátku vztahu nebo v něm, občas druhému nemůžete začít důvěřovat anebo se opravdu zamilovat.

Jestli i vy máte problém se zamilovaností, pak vězte, že kolem dvaceti procent lidí se nikdy nezamilovalo. To může mít různé důvody. Jedním z takových důvodů může být dle psychologů nízká sebeúcta, kdy si zkrátka nemyslíte, že by vás mohl někdo milovat. Dalším důvodem je perfekcionismus – kdy si člověk vysní podobu ideálního člověka vedle sebe, jenže ten druhý často nezapadá do jeho „obrázku dokonalosti“ a není pro něj zkrátka dostatečně dobrý. Je tady však ještě něco, kvůli čemu se lidé nemohou zamilovat, a to je strach z intimity, který se často označuje také jako „proti-závislost“.

Mezi projevy tohoto stavu patří následující: problémy se sbližováním se s lidmi; odstrkování lidí, kteří se s vámi chtějí sblížit; úzkostné intimní vztahy; strach, že uděláte chybu; snaha být perfektní; nikdy si neřeknete o pomoc ostatním; vždy máte hodně práce a nemůžete nic dělat; vyhýbáte se intimitě a připoutanosti. Mezi další vlastnosti vaší osobnosti patří, že jste rezervovaní, vyžadujete hodně osobního prostoru pro sebe a nechcete příliš moc lidí pustit do svého života, protože se bojíte ukázat svou zranitelnost a slabost.

Z vnější strany však můžete nebo chcete působit normálně, sebevědomě a nezávisle. Ukazujete, že nikoho nepotřebujete, přestože to není úplně pravda. Ve skutečnosti jste však ve vztazích nejistí, zranitelní a neúspěšní. Příčinou může být to, že jste ve skutečnosti nikdy nezažili intimitu ve svém dětství. Nejčastější příčinou proti-závislosti je ztráta emocionálního připoutání k rodičům nebo zneužití dítěte, ať už emocionální, nebo fyzické. Děti se proto učí spojovat blízkost s odmítnutím a bolestí.

Jejich trauma je učí, že není bezpečné nikomu věřit; vyrůstali a báli se přiblížit se lidem a otevřít se. Romantické vztahy však jsou o intimitě, proto se jim proti-závislí lidé brání tím, že si nedovolí zamilovat se a odstrkují lidi, kteří se jim snaží přiblížit. Řešením tohoto problému je aktivní práce na sobě, ať už s odborníkem, nebo pomocí psychologických článků a knížek. Až teprve když zjistíte, kde je jádro problému, můžete na něm začít opravdu pracovat.

Sdílejte článek
Štítky vztah závislost vztahy zamilovanost

Přečtěte si také