Sex a vztahy

10. října 2020 20:23

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Ženy, které mají často sex, si mohou vyléčit tuto věc. Jak je to možné?

Bylo zjištěno, že pravidelné skotačení pomáhá ženám léčit bolestivé ledvinové kameny.

Sex totiž podle studie zvyšuje šanci na spontánní průchod hrudek tělem o víc než polovinu. Odborníci si myslí, že je to kvůli chemikáliím, které jsou uvolňované během milování a orgasmu. Tím se zvyšuje kontrakce klíčových svalů a ledvinové kameny se pomáhají vylučovat z těla pryč. Studie zjistila, že i větší kameny prošly bez pomoci tělem jen po čtyřech týdnech sexu, u mnohých žen se však zlepšila průchodnost již po dvou týdnech. Za normálních okolností vyjde ledvinových kamenů méně než polovina, takže pacienti musí vyhledat chirurgický zákrok nebo terapii rázovými vlnami.

Vědci sledovali 70 žen, které měly ledvinové kameny v močových cestách. Polovině bylo řečeno, aby měly sex třikrát až čtyřikrát týdně po dobu jednoho měsíce, zbytek měl abstinovat. O dva týdny později bylo vyléčeno 80 procent těch, které měly sex. Pouze 51 procent těch, které se vyhýbaly intimitě, dokázalo kameny vypudit. Zjištění turecké univerzity Avrasya byla zveřejněna v časopise International Urology and Nephrology. Dřívější studie ukázaly, že u mužů, kteří mají sex třikrát až čtyřikrát týdně, je také větší pravděpodobnost, že se jim ledvinové kameny uvolní.

Ledvinový kámen se vyvine asi u jednoho z deseti Britů. Vytváří se hromaděním tvrdých vápenatých solí. Ledvinové kameny mohou být extrémně bolestivé a mohou vést k infekcím ledvin nebo dokonce k poškození orgánu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také