Showbyznys

16. dubna 2015 07:19

Ivana Nádvorníková

Film Králova zahradnice s Kate Winslet: Kde se točily zahrady Ludvíka XIV.?

Králova zahradnice je příběhem o vzniku Lasturového hájku (Bosquet des Rocailles ), jedinečného prvku zahrad versailleského paláce. André Le Notre, v té době už slavný a uznávaný architekt, je pověřen vytvořením tanečního sálu pod širým nebem.

Aby získal svěží a neotřelý pohled na věc, obrátí se na Sabine De Barra Kate Winslet, tvůrkyni zahrad, která dosud nikdy nebyla u dvora. A začne se rozvíjet krásný příběh lásky.

Vzhledem k tomu, že Králova zahradnice je příběhem zdánlivě nemožného zahradního projektu, bylo možná celkem v pořádku, že jedním z nejtěžších úkolů pro filmaře najít nejvhodnější lokace pro velmi napjatý rozpočet.

Jonah Coombes, lokační manažer, k tomu říká: “Zvažovali jsme možnost, že bychom některé exteriéry natočili ve Francii a interiéry potom v Británii. Ale uvědomili jsme si, že lokace, které potřebujeme, jsou uzavřené ve svém vlastním světě a že velmi dobré ukázky této dobové architektury máme v Anglii. Tam jsme si mohli dovolit natočit a ukázat víc.”

“V Anglii máme nádherné paláce. A náš tým je přetvořil v opulentní, dekadentní Francii Ludvíka XIV,” říká Kate Winslet. “Většina paláců, ve kterých jsme natáčeli, má skutečně interiéry z doby Ludvíka XIV., například Blenheim Palace či Waddesdon Manor.”

Kromě toho se natáčelo také v Hampton Court Palace, Cliveden, Ham House, Ashridge Parku a Chenies Manor. Pro nezávislý film by mnohé z těchto budov byly zcela nedostupné, “ale když to režíroval Alan Rickman a hrála v tom Kate Winslet, všude jsme měli dveře otevřené,” říká Jonah Coombes.

V Blenheimském paláci se natáčelo v místnostech, které ještě nikdy nebyly na plátně ani na obrazovce. Zastupovaly mimo jiné Louvre.

Podle kameramanky Ellen Kuras ovšem natáčení v těchto lokacích bylo velmi náročné: “Měli jsme jen omezený čas, dovnitř směla jenom část štábu a měli jsme velmi přísná omezení ohledně osvětlení, kvůli teplu, které lampy vydávají. Některé tapisérie by jím mohly být ohroženy. Takže jsem mohla používat jen velmi málo světel. Při osvětlování obličejů herců jsem musela být velmi kreativní.”

Film má premiéru ve čtvrtek 16. dubna. Podívejte se na krátkou ukázku...

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také