Jediný případ, kdy zesnulá královna Alžběta II. porušila protokol. Co ji k tomu přinutilo?

Královna odjakživa dbala na to, aby všichni kolem ní dodržovali pravidla. Jednou ale protokol nedodržela ani ona samotná.

Včera 8. září byla oznámena smutná zpráva, že bývalá královna Alžběta II. zemřela. Nejdéle sloužící panovnice na britském trůnu odešla v poklidu a obklopena svou rodinou. Nyní bude následovat doba truchlení, doba změn a nejspíš i doba ještě většího neklidu. Než ale tohle všechno přijde, není od věci připomenout jednu veselou historku – a totiž jediný doložený případ, kdy se královně podařilo porušit protokol.

Alžběta II. odjakživa dbala na to, aby ona i všichni kolem ní dodržovali přísná pravidla nastavená monarchií po stovky let. Při jedné příležitosti ale protokol stejně letěl z okna. Stalo se to po smrti princezny Diany v roce 1997, kdy královna vystoupila z Buckinghamského paláce, aby se připojila k truchlícím davům. A v ten moment, navzdory pravidlům, se jedinkrát v životě lidem uklonila. To jen dokazuje, jak těžké okamžiky v tu dobu zažívala a jaký respekt, přes všechny jejich neshody, k Dianě chovala.

Sdílejte článek
Štítky smrt Princezna Diana Alžběta II. královna Alžběta II. protokol Buckinghamský palác král Karel III.

Přečtěte si také