Smutné detaily o posledním natáčení Karla Gotta. Čeho před smrtí nejvíce litoval?

Dokumentaristka Olga Špátová trávila v posledních měsících s Karlem Gottem hodně času. Jaké jsou její nejsilnější momenty z natáčení?

Zlatý slavík Karel Gott v posledních měsících svého života, kdy bojoval s akutní leukémií, natáčel společně se známou režisérkou Olgou Malířovou Špátovou celovečerní dokument o svém životě. Několik měsíců tak byla s Mistrem v úzkém kontaktu, nahlédla do jeho soukromí a byla s ním také v těžkých okamžicích, kdy se jeho zdravotní stav zhoršoval a ubývaly mu síly. V rozhovoru pro Seznam Zprávy se svěřila, jak natáčení probíhalo.

Při posledních natáčeních si nebyla jista, zda hudební legendu nevidí naposledy. „Tak pravdou je, že jsem už poslední měsíc nebo dva nikdy nevěděla, jestli už to je poslední natáčení. Vždycky na konci toho natáčení jsem ho pohladila a řekla jsem mu, jak ho máme rádi, jak si toho ceníme, protože to není jen natáčení filmu,“ svěřila se Špátová v rozhovoru. Velmi silné vzpomínky má pak na jejich poslední natáčení, které proběhlo před 14 dny. „Točili jsme takovou scénu, kdy Karel sedí u počítače a jeho žena Ivanka mu pročítá vzkazy od lidí, kterých bylo během týdne 10 tisíc. On z toho byl celý dojatý,“ přiznala režisérka.

Podle režisérky se Gott na svůj skon připravoval a byl s ním vlastně i smířen. I přesto byl ovšem z jedné věci nesmírně smutný. „Myslím si, že jeho smutek byl, že opouští ty svoje holky, svoje čtyři dcery a svoji ženu Ivanku. Sám říkal, já jsem prostě blbej, že jsem vstoupil do manželství takhle pozdě a že jsem takhle pozdě chtěl mít děti. To, co v životě udělal, jaké měl vztahy, i to, co vytvořil, tak já úplně cítím, že byl naprosto naplněný a spokojený,“ uvedla v rozhovoru pro Seznam Zprávy Špátová. „Já jsem si pořád říkala, to není možný, že je takhle vyrovnaný, že tam nepanoval vůbec žádný strach, a jsem si jistá, že to nijak nehrál, že opravdu byl úplně klidný a připravený na to, co přijde,“ dodala. A to jsou slova, která musí dojmout snad každého.

I přes svou otevřenost a fakt, že byl Gott vlastně spoluautorem dokumentu, ovšem natáčení nebylo v některých okamžicích příjemné a zpěvák musel mluvit i o věcech, do nichž se mu příliš nechtělo. „Tak samozřejmě v tom filmu jsou momenty, kdy nám oběma nebylo dobře, ale oba jsme věděli, že to tam musí být. Někdy to Karel nevěděl, někdy jsem ho k tomu musela vést, že se musíme dotknout věcí, které nejsou úplně veselé, které se týkají jak zdraví, tak konečnosti života, vztahů, ale i politické věci z minulosti. Karel věděl, že je to dobře,“ vzpomínala režisérka. Už teď je asi jisté, že výsledný dokument bude pro všechny fanoušky velmi silným a emotivním zážitkem.

Vše, co by vás ještě mohlo zajímat o legendárním Karlu Gottovi pohromadě najdete na jednom místě:


Přečtěte si také