Showbyznys

19. září 2022 09:34

redakce Prima Lajk

VIDEO: Svět se dnes rozloučí s královnou Alžbětou II. Na pohřeb dorazí i nečekaní hosté

Co všechno britskou panovnici na její poslední cestě čeká?

Jedna z nejsledovanější a nejsmutnějších událostí historie je tady. Nejen Velká Británie, ale prakticky celý svět se dnes rozloučí s královnou Alžbětou II. která zemřela před 11 dny na skotském zámku Balmoral. Poslední rozloučení s bývalou panovnicí bude probíhat celý den a je pečlivě naplánováno do posledního detailu. A už teď je jasné, že jedno oko u něj nezůstane suché.

Smuteční den započal v podstatě už v 7:30 našeho času, kdy byl uzavřen pro prostý lid Westminsterský sál, v němž se mohli návštěníci s královnou rozloučit od středy. Hold jí zde vzdaly stovky tisíc lidí. V 11:44 pak bude rakev přemístěna ze sálu do Westminsterského opatství, tradičního místa korunovací britských králů. Samotný pohřeb panovníka se tu však neodehrál už od 18. století. Královna bude na opatství odvezena na státní lafetě Královského námořnictva, která byla dosud použita pouze šestkrát.

Obřad pak začne přesně v poledne a bude na něm přítomna celá řada státníků a samozřejmě zejména královská rodina. Mezi ní dorazí také hosté, které by tu vzhledem k jejich věku asi nikdo nečekal. Podle BBC na pohřeb své prababičky dorazí také dva potomci prince Williama, devítiletý George a sedmiletá Charlotte. Děti by se měly poté zúčastnit také smutečního průvodu. Ke konci obřadu, pět minut před jednou hodinou, bude Velká Británie držet dvě minuty ticha.

Poté se začne královnina rakev se smutečním průvodem přesouvat k Wellingtonovu oblouku. Každou minutu této cesty bude znít zvon Big Ben a z Hyde Parku bude střílet čestná salva. Od Wellingtonova oblouku se rakev s ostatky vydá ve dvě hodiny z Londýna na hrad Windsor. Na této cestě ji také budou zčásti v průvodu doprovázet členové královské rodiny v čele s Karlem III. Do Windsoru by měl pohřební vůz dorazit ve 4 hodiny, v 5 pak začne v kapli svatého Jiří bohoslužba. Tomuto obřadu už bude přihlížet užší kruh hostů, přibližně 800 lidí.

Rakev bude po bohoslužbě spuštěna do královské hrobky pod kaplí. Místo svého odpočinku však najde Alžběta II. jinde. V půl deváté večer bude panovnice během soukromého rodinného obřadu uložena v kapli krále Jiřího VI. Královna tak bude pohřbena vedle svých nejbližších – svého manžela prince Phillipa, sestry Margaret či své matky. Británii dnes čeká velmi smutný a náročný den.

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie pohřeb rakev Alžběta II. kaple Balmoral Jiří VI. charlotte George William, princ z Walesu Royal Navy Hrad Windsor Karel III.

Přečtěte si také