Virály

26. června 2018 10:05

redakce Prima Lajk

13 největších mýtů, které nejsou vůbec pravdivé. Jak odhadnete stáří psa? A proč byste neměli používat tužku na oči?

Nepravdivých mýtů existuje tolik, že by je ani nemělo smysl počítat. Že jsou tohle lži, vám ale možná vyrazí dech.

V naší společnosti existuje nespočet informací, které považujeme za naprosto nezpochybnitelný fakt. Zároveň však existuje spousta takových, které jsou naprostými nadčasovými mýty. A některým z nich možná dosud věříte i vy. Proto jsme se rozhodli vás vyvést z omylu dříve, než bude pozdě, a vybrali jsme 12 oblíbených „statistických“ údajů, které ve skutečnosti vůbec nejsou pravdivé.

1. V minulosti lidé umírali před třicítkou

V pravěku byla průměrná délka života asi 30 let. To ale neznamená, že všichni lidé umírali ve 29. Nižší průměrnou délku života způsobila vysoká úmrtnost dětí. Maximální věk však byl často výrazně vyšší než 30 let.

2. Člověk spolkne 8 pavouků za rok

Většina živočichů-predátorů nenapadne někoho nebo něco, co je mnohokrát větší než oni sami. Kromě toho jsou pavouci velmi citliví na teplo a vibrace, takže se rozhodně úmyslně ke člověku nepřiblíží. Číslo 8 se objevilo v článku Lisy Holstaové publikovaném v roce 1993, kde si vymyslela tento „fakt“, aby ukázala, jak jsou lidé důvěřiví.

3. Blesk nikdy neudeří do jednoho místa dvakrát

Blesk opravdu může udeřit na jedno místo dvakrát. A co je horší, podle výzkumů to zdaleka není tak vzácné, jak by si někteří mohli myslet.

4. Je nutné vypít 8 sklenic vody denně

Pokud se snažíte dodržovat pitný režim, ale ta osmá sklenice už je na vás prostě moc, nepijte ji. Znamená to totiž, že už máte vody dostatek. Neexistuje univerzální množství, které musíte vypít. Důležité je dát si vodu, když máte žízeň. Výzkumy ukazují, že mozek ztěžuje polykání, pokud je kapacita vody v těle naplněna.

5. Neměli byste plavat do 30 minut po jídle

Plavání po jídle vám uškodí zhruba stejně jako chůze po jídle. A určitě nemůže zvyšovat riziko křečí, jak si možná někdo myslí. To nejhorší, co se vám může stát, je, že budete pociťovat lehkou nevolnost.

6. 1 rok u psa je jako 7 let u člověka

Pokud chcete přepočítat psí věk na lidský, neměli byste věřit principu sedm ku jedné. Ve skutečnosti totiž vše závisí na plemeni a velikosti psa. Tento mýtus se objevil díky dětským matematickým úlohám v 60. letech, v nichž bylo potřeba vypočítat věk psů právě pomocí principu 1 rok u člověka = 7 let u psa.

7. Mouchy žijí pouze 24 hodin

Mouchy žijí přibližně 2–4 týdny. Mohou však strávit v hibernaci i celou zimu.

8. Jazyk má 4 oblasti, na nichž cítíme různé chutě

Ve skutečnosti vnímá celý jazyk všechny chutě. Mýtus, že existuje pouze čtyři oblasti vnímání vznikl v důsledku špatného překladu studie jednoho německého vědce.

9. Zlatá rybička si pamatuje věci jen 3 sekundy

Ve skutečnosti to dokážou mnohem déle. Vědci z Izraele provedli studii, ve které se snažili zlaté rybky naučit na to, že když uslyší určitý zvuk, dostanou jídlo. Ryby si tento zvuk pamatovaly i o pět měsíců později.

10. Lidé mají pouze 5 smyslů

Lidé opravdu mají více než 5 smyslů. Někteří vědci jich dokonce napočítali až 21, a to včetně rovnováhy, bolesti, teploty a vnímání řeči těla.

11. Každý den bychom měli používat sprchový gel

Pokud používáte sprchový gel každý den, smýváte si z kůže důležité přírozené oleje. Proto se může pokožka vysoušet a být náchylnější k nejrůznějším chorobám. Každý den je vhodné používat sprchový gel pouze na ruce, podpaží a oblasti svalů. Zbytek těla jím omyjte pouze 2–3x týdně.

12. Používání tužky na oči je naprosto bezpečné

Ženy, které používají tužku na oči, obvykle vůbec nemyslí na to, kolik je na ní bakterií, plísní a dalších nebezpečných věcí, které si mohou zanést do oka. Aby snížily riziko infekce, měly by svůj oční make-up obměňovat alespoň jednou za tři měsíce a vyvarovat se jeho aplikaci na vnitřní linii očních víček.

13. Býci reagují na červenou barvu

Býci ve skutečnosti vůbec barvy nevidí. Dráždí je samotný kus poletující látky přímo před nimi.

Sdílejte článek
Štítky pes jídlo stáří Izrael lež pravda mýty mýtus fakta

Přečtěte si také