Virály

9. června 2021 07:58

sarka.turcekova@gmail.com

9 způsobů, jak se vyrovnat se slovními útoky a zachovat si přitom tvář. Znáte je všechny?

Když vám někdo řekne věc, která se vám nelíbí nebo se vás dokonce dotkne, tak je těžké naučit se na to správně reagovat. Poradíme vám, co v takové nepříjemné situaci dělat.

1. Ignorujte to. Jednoduchá rada, i když může být někdy obtížná. Ukážete tak druhému, že vám nestojí za to, abyste se s ním hádali.

2. Poděkujte. Takto se vyhnete další debatě, protože to bude vypadat, že souhlasíte s tím, co vám druhý řekl. Když bude pokračovat, děkujte dál.

3. Věnujte pozornost pozitivní složce sdělení. Někteří lidé rádi provokují tím, že napřed řeknou něco rádoby hezkého, aby mohli následně druhého urazit. Předstírejte, že jste si hrubé části nevšimli, a uznejte pouze kompliment.

4. Změňte téma. Když budete mluvit o něčem jiném, tak nebudete muset konfrontovat osobu, která se vás snažila urazit. Změnou tématu dáte najevo, že jste si hrubého chování ani nevšimli.

5. Zkuste druhého vyvést z míry. Pokud vás někdo uráží, zkuste mu říct, že jste překvapeni, že mu to vyhovuje. Nic dalšího nedodávejte a tvařte se neutrálně. Následující ticho by jej mohlo přimět k zamyšlení.

6. Odpovězte protiotázkou. Jestli dotyčný měl směrem k vám hrubý komentář, můžete se ho zeptat, jestli měl špatný den. Lidé druhé často uráží proto, že žárlí, závidí anebo jsou nespokojení sami se sebou. Otázkou jim ukážete, že problém je u nich, ne u vás.

7. Předstírejte, že jste nevěnovali pozornost jeho urážce. Řekněte, že jste neslyšeli, co dotyčný říkal a požádejte ho, aby to zopakoval. Vaše lhostejnost může druhého odradit a prostě odejde.

8. Smějte se tomu, co dotyčný říká. Jestliže nezareagujete dotčeně nebo podrážděně, ale naopak to vezmete pozitivně, tak se druhý může cítit trapně, že se snažil vás urazit. Ukážete mu tak, že vám na jeho slovu či názoru nezáleží a nemáte ze sebe kvůli urážce špatný pocit.

9. Řešte konkrétní urážku. Jestliže vám na vztahu s druhým člověkem záleží a ceníte si ho, tak si s ním promluvte a zeptejte se jej, proč vám řekl něco tak zraňujícího. Na to byste mohli dostat odpověď, že se ve skutečnosti nesnažil vám daný člověk ublížit, ale měl o vás starost. Dejte mu však jasně najevo, že jeho názor nezmění to, jaký na to máte pohled vy.


Přečtěte si také