Virály

29. srpna 2021 11:37

redakce Prima Lajk

Bezdomovec dostal dva miliony korun v rámci sociálního experimentu. Co s nimi udělal?

Muž bez domova dostal příležitost, která se jen tak nevidí.

Co by udělal bezdomovec, kdyby našel kufřík se dvěma miliony korun? Přesně tuhle otázku si kladl losangeleský scénárista Wayne Powers, kterého to přimělo k natočení kontroverzního dokumentu. Získal tedy finanční prostředky a daroval kufr plný peněz bezdomovci Tedu Rodrigueovi s tím, že si může s penězi dělat, co ho jen napadne. Pod jednou podmínkou – celou jeho cestu bude natáčet.

Pětačtyřicetiletý Rodrigue, který byl v té době dvacet let bez domova a živil se tím, že sbíral vratné lahve a plechovky, tomu nejdříve nemohl uvěřit. Jakmile ho ale filmaři ujistili, že peníze jsou jenom jeho, svět se mu otočil vzhůru nohama. Štáb mu zajistil finančního poradce, jehož rady mohl svobodně přijmout nebo ignorovat, ale jinak do jeho rozhodnutí nijak nezasahoval. A jaký byl tedy výsledek?

Poté, co se bezdomovec z nově nabytých peněz vzpamatoval, začal pomalu utrácet. Nejdříve pomohl svým přátelům bez domova postavit se na nohy, koupil si nové kolo a pronajal pokoj v místním motelu. Pomalu se mu ale výdaje začaly vymykat kontrole a Rodrigue přestal poslouchat rady finančního poradce. Zjistil, že s tolika penězi je pro ženy najednou daleko atraktivnější a začal toho využívat. Koupil si drahé auto a pronajal luxusní byt v centru města.

Jeho blízcí mu radili, aby si našel práci, ale on je posílal do háje. Věřil, že mu dva miliony korun vydrží do konce života; to se ale šeredně mýlil. Za pouhých šest měsíců byl zpátky tam, kde začal – ocitl se zase bez domova. O dva roky později řekl v rozhovoru, že si nikdy nemyslel, že by mu peníze mohly dojít. Nyní není ani známo, kde se Rodrigue nachází a zda je vůbec naživu.


Přečtěte si také