Virály

11. března 2018 12:47

redakce Prima Lajk

FOTO: Jedno z dvojčat bylo rok ve vesmíru. Po návratu vypadalo úplně jinak než jeho bratr! Jak ho pobyt mimo Zemi změnil?

Astronauti, kteří tráví dlouhé měsíce na vesmírných stanicích musí pravidelně posilovat, jíst kupu vitamínů a vůbec se o sebe starat mnohem pečlivěji, nežli tomu je na dole na Zemi.

Nikdo zatím ale příliš nezjišťoval, jak se lidé i přes usilovnou péči skutečně mění. Až doteď. Bratři Kellyové, dvojčata a astrounauti zároveň, poskytli lidstvu i vědě důkaz, k jak velkým změnám dochází.

Když se podíváte na fotku, jasně uvidíte, že se na Scottovi - s knírkem - pobyt ve vesmíru podepsal velmi zřetelně. Je hubenější, vypadá o mnoho starší než jeho bratr a hlavně je o přibližně 5 centimetrů menší. To jsou věci, se kterými lidé příliš nepočítali a i když se každý člověk za rok změní, díky tomuto přímému porovnání je vše mnohem průkaznější. Vědci navíc potvrdili, že DNA bratrů již není identická, což je na tom všem nejvíce zarážející. Druhým dechem ale dodávají, že některé změny v DNA Scotta Kellyho nejsou trvalé a vlivem zemského prostředí se zase vrátí do předchozí stavu.

Ať už to je jakkoliv, jedno je jisté - putování vesmírem, které má lidstvo v plánu, nebude jen o čase a vzdálenostech. Kdoví, jak vesmír promluví do celého vývoje člověka jako rasy...

Sdílejte článek

Přečtěte si také