Virály

24. listopadu 2021 11:37

redakce Prima Lajk

GALERIE: První plovoucí město na světě by mělo být dokončeno v roce 2025. Kde se bude nacházet?

Projekt Oceanix by měl být odpovědí na zvyšující se hladiny moří a oceánů.

Po mnoho let projednávali architekti a inženýři vybudování průkopnické a futuristické aglomerace, která by se žádnou svou částí nedotýkala pevniny. Se stoupající hladinou moří se jihokorejské město Pusan ve spolupráci s programem OSN a technologickou společností Oceanix dohodly na vybudování prototypu prvního udržitelného plovoucího města na světě. Základní vlastností projektu je univerzálnost jeho využití.

Soběstačné město Ocenix City nacházející se na jihokorejském pobřeží by mělo být schopné si vyrábět elektřinu ze solárních panelů, produkovat vlastní jídlo a pitnou vodu. Mělo by odolat přírodním katastrofám, včetně záplav a hurikánů, díky ukotvení plošiny k mořskému dnu, informoval deník Daily Mail. Náklady na výstavbu se odhadují na 200 milionů dolarů a zatím zůstává nejasné, kolik bude pronájem bydlení stát.

Do roku 2025 by mělo být vybudováno několik menších ostrovů zakotvených na dně moře, které by tvořily jednu vesnici. Vedle sebe do kruhu by mělo být postaveno šest takových malých vesnic, které by vytvořily celé plovoucí město. O přesné velikosti se ještě diskutuje, ale větší vesnice o rozloze 75 hektarů by mohly pojmout až 10 tisíc lidí.


Přečtěte si také