Jedné z nejmladších miliardářek hrozí dlouholeté vězení. Z čeho byla žena obviněna?

Někdejší multimiliardářku Elizabeth Holmesovou odsoudili za spiknutí a podvody na investorech. Hrozí jí desítky lez za mřížemi.

V kalifornském San José začalo před pár dny soudní řízení proti podnikatelce a zakladatelce společnosti Theranos Elizabeth Holmesové. Ta byla obviněna a posléze shledána vinnou z podvodu a spiknutí. Kromě velmi vysoké pokuty v řádu desítek milionů korun hrozí sedmatřicetileté ženě až 80 let vězení.

Americká podnikatelka, jež byla přezdívána Steve Jobs v sukni, založila start up Theranos v roce 2003. Společnost měla prostřednictvím nejmodernějších technologií poskytovat lidem okamžitý přístup k aktuálním informacím o jejich zdraví, a to jen z pouhé kapky krve z prstu. Mnoho lidí do firmy investovalo miliony a miliony dolarů, Holmesová však nedokázala dostát svým slibům a skutečný stav věci tajila.

Před několika měsíci byl s podnikatelkou zahájen soudní proces, který by měl trvat ještě další dva měsíce. Už nyní však byla Holmesová uznána vinnou. „Je vinna ve čtyřech bodech obžaloby. Jde hlavně o spiknutí a podvody vůči investorům. Další tři body obžaloby nejsou rozhodnuté. Je to založeno na výpovědích a důkazech, které jsme viděli, podle mě je to správné rozhodnutí,“ řekla žalobkyně Michele Haganová.

Obžalovaná žena stále trvá na své nevinně a byla prozatím propuštěna na svobodu, přičemž datum jejího zatčení zatím nebyl oznámen. Podle poroty Holmesová věděla o falešných slibech a nedostatcích technologie, když úmyslně obelhávala klienty a investory. Za každý z bodů obžaloby jí hrozí až 20 let vězení a 11 milionů korun.

Sdílejte článek
Štítky podvod soud USA elizabeth holmes miliardářka

Přečtěte si také