Virály

30. listopadu 2021 10:06

redakce Prima Lajk

Muž se snažil vyrobit lék pro svého dvouletého nemocného syna. Povedlo se mu to?

Otec se zoufale snažil pomoct svému synovi, jemuž byla diagnostikována smrtelná nemoc.

Jakmile člověku onemocní jeho dítě, dal by cokoli na světě za to, aby mu pomohl. O to větší musí být bezmoc pro rodiče, kteří vědí, že svému dítěti nedokážou pomoct. Jen těžko si tak lze představit, jak se musel cítit otec Xu Wei z Číny, jehož dvouletému synovi byla diagnostikována vzácná Menkesova choroba. Ta se vyznačuje především záchvaty, mentální retardací, zakrnělým růstem a nestabilní tělesnou teplotou. Ačkoli na ni experimentální léky existují, v Číně dostupné nejsou.

Otec Wei se proto rozhodl vzít situaci do svých rukou a v zoufalé snaze svému synovi pomoct si postavil domácí laboratoř. Přestože muž nemá žádné vzdělání v oblasti zdravotnictví ani jinou vysokou školu, zařekl se, že potřebný lék vyrobí sám. „Když jsem zjistil, že na nemoc mého dítěte je léčba možná, jen není dostupná obyčejným lidem, jako jsem já, nechtěl jsem se zastavit před ničím. Věřil jsem, že alespoň nějakou naději pro záchranu synka mám,“ řekl zoufalý, ale odhodlaný Xu Wei listu South China Morning Post.

Proměnil tak svou domácí tělocvičnu v laboratoř a vyhledával všechny informace, kterým během procesu výroby nerozuměl. Po šesti týdnech nepřetržité práce vyrobil první domácí lék, který zprvu testoval na králících a na sobě, než ho začal denně podávat svému synovi. Podle Weie se už po dvou týdnech léčby experimentálním lékem synovi zlepšily výsledky z krevních testů.

Navzdory tomu, že jeho podomácku vyrobená medicína neprošla žádnými oficiálními testy, dostává muž nepřetržité prosby a žádosti od jiných rodičů, kteří mají dítě s Menkesovou chorobou. Wei však říká, že je zodpovědný jen za své vlastní dítě a experimentální lék odmítá předat jiným. Místní úřady uvedly, že dokud amatérský vědec Wei používá léčbu jen pro svého syna, nemají nic proti.


Přečtěte si také