Virály

15. prosince 2021 15:14

redakce Prima Lajk

Někteří lidé se narodili pro šlofíky, tvrdí vědci. Jste mezi vyvolenými spáči i  vy?

Pokud se vám už jen při čtení těchto řádků zavírají oči, máme pro vás dobrou zprávu. Nemůžete za to, byli jste ke šlofíkům prostě předurčení.

Nový výzkum vědců z Massachusetts General Hospital, původní a největší fakultní nemocnici na Harvardské lékařské škole, ukázal, že někteří lidé prostě potřebují více spánku než jiní. Pokud k nim patříte i vy, nemusíte se vůbec stydět ani omlouvat za to, že si čas od času dopřejete zaslouženého šlofíka. Protože za svou únavu nemůžete, může za ní biologie.

Vědci analyzovali genetické informace od 452 633 lidí, kterým taktéž pokládali otázky typu: jak často si během dne chodíte zdřímnout. Někteří z respondentů dokonce na sobě po několik týdnů nosili i monitor aktivity, aby se dal jejich spánek přesněji zanalyzovat. Pozdější data ukázala, že lidé, kteří se během noci nevyspali kvalitně, potřebovali přes den dohnat spánkový deficit.

Potom tu ale byli lidé, kteří bez řádného důvodu prostě potřebovali více spánku. „To nám jasně říká, že větší potřeba spánku je řízena biologicky a nemusí být nutně spojena s životním stylem,“ řekl doktor Dashtim, jeden z výzkumníků. Jiná studie poté odhalila, že krátký šlofík povzbuzuje mozek a je účinnou prevencí před infarktem či mrtvicí. Jak už to tak bývá, nic se nesmí přehánět a odborníci radí si naordinovat odpolední siestu maximálně dvakrát do týdne.

Sdílejte článek
Štítky spánek biologie psychologie únava šlofík

Přečtěte si také