Virály

12. listopadu 2021 10:58

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Proč byste neměli sedět na záchodě moc dlouho? Koledujete si o průšvih, varují odborníci

Trůníte na záchodě klidně i půl hodiny? Raději byste toho měli nechat.

V koupelně na záchodě je klid a vy máte alespoň pár minut pro sebe. Jen vy, vaše myšlenky a možná mobilní telefon nebo oblíbený časák. Tenhle „útěk od reality“ ale neprospívá vašemu tělu a škodí vám víc, než si vůbec myslíte. Ač to může znít sebevíc divně, dlouhým vysedáváním na záchodě v nepřirozené poloze, tedy ohnutí dopředu, si zaděláváte na zácpu a hemeroidy.

Odborníci se shodují na tom, že byste se neměli v oné místnosti zdržovat déle, než je nutné, tedy zhruba pět, maximálně deset minut. Špatná poloha při sezení na záchodě totiž způsobuje, že se střeva nepřirozeně mačkají, a zabraňují tak škodlivým toxinům přirozený odchod z těla. To všechno může vést až k nepříjemné zácpě, hemeroidům a v nejhorším případě až k rakovině.

Jestliže i přes všechna tato rizika nejste ochotní vzdát se své půlhodinky na záchodě, odborníci nabízejí jednoduchý kompromis. Pořiďte si stoličku pod nohy, díky které docílíte podobného efektu, jako když dřepíte. Vykonávat potřebu v pozici v dřepu je totiž lidskému tělu přirozené a předejte tak zdravotním rizikům.


Přečtěte si také