Virály

18. dubna 2018 18:24

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 12 varovných znaků, podle kterých poznáte, že stárnete příliš rychle. Na co byste si měli dát pozor?

Každý by chtěl být věčně mladý, bohužel občas jsme starší dřív, než by bylo zdrávo.

Vědci se domnívají, že rychlost, jakou tělo stárne, závisí převážně na vnějších faktorech, nikoli na genetice – její podíl se odhaduje pouze na 20 %. Podle nedávného výzkumu někteří lidé stárnou 3krát rychleji než jiní, jejich jeden biologický rok se rovná 16,5 kalendářním měsícům. Biologický věk člověka má velký vliv na jeho vzhled, a proto někteří lidé stejného věku vypadají mladší, nebo naopak starší než ve skutečnosti. Sepsali jsme pro vás 6 znaků, které dokazují, že vaše tělo stárne příliš rychle.

1. Extrémně suchá a šupinatá kůže

Známky stárnutí pokožky se obvykle objevují kolem 25 let, ale kvůli nepříznivým faktorům se mohou objevit dříve. Pokud je vaše pokožka neustále suchá a loupe se, značí to problémy s endokrinním systémem. Kromě hormonálních problémů může být stav kůže negativně ovlivněn i nezdravým životním stylem. Nevyvážená strava, nedostatečné používání opalovacího krému a vysoká úroveň stresu – všechny tyto faktory zpomalují proces obnovy pokožky.

2. Výrazné oční vaky

Tenká kůže kolem víček je velmi náchylná k působení různých druhů škodlivých faktorů, jako je únavnost, nedostatek spánku, stres a UV záření. Proto se v této oblasti objevují první známky stárnutí. Takzvané oční vaky vás udělají výrazně starší. Tento problém je pro starší lidi nevyhnutelný, ale pokud se změny objeví dříve než ve 40 letech, může to znamenat problémy ve fungování vnitřních orgánů a zrychlené stárnutí.

3. Poruchy menstruačního cyklu

Nepravidelný menstruační cyklus může být známkou rané menopauzy. Je považováno za normální, pokud ženě začne menopauza ve věku 46–54 let. Pokud k tomu dojde před čtyřicátým rokem, může to být známka předčasného stárnutí vnitřních orgánů. Příznaky rané menopauzy zahrnují nespavost, horečku, zimnici a neustálé změny nálady.

4. Ztráta kondice

Pokud vám chůze po schodech nebo jakákoli jiná denní činnost začíná činit potíže, může to být nejen tím, že zanedbáváte cvičení, ale také známka, že se začíná zvětšovat rozdíl mezi vaším „oficiálním“ a biologickým věkem. Po čtyřicítce začne objem svalů klesat. Jedná se o přirozené procesy, které ale mohou být zpomaleny pravidelným cvičením.

5. Zvýšená ztráta vlasů

Ztráta 50–125 vlasů denně je považována u zdravého dospělého za normální. Pokud však začnete na hřebeni zaznamenávat více a více vlasů, měli byste se poradit s lékařem. Ve většině případů se příznaky rané plešatosti objevují kvůli hormonálním problémům.

6. Problémy se spánkem

Samotné poruchy spánku nesouvisejí přímo se stárnutím, ale jsou výsledkem vlivu faktorů spojených se stárnutím. Lidé starší 60 let mohou mít problémy spát přes noc a budí se ve velmi časných hodinách. Dochází k tomu kvůli zvýšení hladiny kortizolu, což může způsobit pocity úzkosti během spánku. Známky zrychleného stárnutí mohou zahrnovat problémy se spánkem.

Sdílejte článek
Štítky spánek kůže tělo stárnutí menopauza pokožka vzhled znaky

Přečtěte si také