Virály

17. dubna 2018 17:42

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 12 věcí, které byste rozhodně měli dělat každý večer. Proč ráno není vždycky moudřejší?

Večer je holt občas moudřejší než ráno.

Existují dvě přísloví, která zároveň rozdělují lidi na dvě skupiny podle toho, kdo vyznává jaké. Tím prvním je Ráno moudřejší večera a tím druhým Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra. Obě dvě mají jistě něco do sebe a záleží jen na situaci a úhlu pohledu, jakým se na ni ten který člověk dívá. Jsou však činnosti, které je mnohem lepší dělat večer, ačkoliv většina lidí je zvyklá je vykonávat ráno. Sepsali jsme pro vás 12 z nich společně s důvody, proč ráno často opravdu není moudřejší než večer.

1. Jedení masa a tvarohu

Hlad často způsobuje nespavost, a pokud půjdete do postele bez večeře, pravděpodobně budete potřebovat velkou snídani. Kromě toho je těžké spát, když vám neustále kručí v žaludku. Proto je dobré si dát nejlépe nějaké maso nebo tvaroh, protože obě potraviny obsahují spoustu bílkovin a aminokyselin přispívajících k dobrému spánku. Naopak vhodnou volbou určitě není příliš velké množství zeleniny, protože může nadýmat.

2. Chůze

Projděte se před spaním. Pomůže vám překonat všechny starosti dne. Můžete si užívat ticha a přemýšlet o věcech, které se vám honí hlavou. Ukázalo se navíc, že večerní procházky jsou zdraví prospěšné a pomáhají v boji proti nespavosti.

3. Sepsání plánu na další den

Vytváření plánu na další den přispívá k udržení určitého řádu ve vašem životě. Většina lidí si činnosti plánuje ráno, když spěchá, a proto pak zapomíná na důležité věci nebo si toho na sebe navalí více, než ve skutečnosti zvládne. Důkladné rozvržení aktivit již předchozí den večer vám zajistí poklidné ráno a můžete začít dělat potřebné kroky jeden za druhým, aniž byste plýtvali drahocenným časem či energií. Ovšem pozor! To, že máte předem daný denní rozvrh, neznamená, že nemůžete improvizovat. Slouží pouze k tomu, aby váš den měl hladší průběh.

4. Větrání

Tělo člověka obsahuje bílý tuk. Velmi často se tento tuk objevuje tam, kde nechceme, aby byl vidět. Existuje ale ještě další typ tuku, a tím je hnědý tuk. Ten hraje roli v termoregulaci těla a působí jako zdroj energie. Různé testy dokazují, že bílý tuk se může proměnit na hnědý, a to v důsledku chladné teploty, která zrychluje metabolismus. Proto v noci tam, kde spíte, nechte otevřené okno.

5. Příprava oblečení a jídla

Pokud si připravíte outfit a jídlo na celý den už předchozí večer, ušetříte si tím spoustu času a nervů ráno. Vyvarujete se mučivého rozhodování, co na sebe, budete to mít připravené, a ušetříte tak cenné minuty, které si můžete vyhradit na krátký trénink či šálek kávy. To samé samozřejmě platí taky o večerní přípravě oběda či svačiny na další den.

6. Jóga a meditace

Večerní jóga přispívá k uspořádání myšlenek a uklidnění emocí, zmírňuje napětí a připravuje nás na další den. V dnešní době je meditace velice oblíbená. Proto se nebraňte věnovat 10 minut svého času několika jednoduchým cvičením, než půjdete spát.

7. Sprcha

Teplá sprcha v dopoledních hodinách není nejlepší volbou, protože horká voda ve skutečnosti může uspávat. Proto je lepší, když si ji dopřejete večer před spánkem. Změna tělesné teploty, kterou způsobí, totiž dává tělu impuls k rychlejšímu usnutí. Teplá koupel je skutečně skvělý způsob, jak se vypořádat s nespavostí. Navíc uklidňuje nervy, čistí ucpané póry, vyrovnává hladinu glukózy v krvi a uvolňuje páteř, což je zvlášť důležité po dlouhém pracovním dni stráveném u počítače.

8. Čtení něčeho, co si chcete zapamatovat

Vědci z univerzity v Sussexu dokázali, že čtení je nejlepším způsobem, jak relaxovat, protože ponoření se do jiného světa pomáhá člověku zbavit se stresu z každodenních problémů. Stačí, když strávíte pouhých 6 minut s knihou, abyste zmírnili úzkost a uvolnili svaly. Váš mozek si navíc všechno pamatuje lépe právě večer. Tato skutečnost pomáhá studentům, kteří se učí na zkoušky v noci. Doporučujeme však vynechat smart phony a notebooky, abyste zamezili problémům způsobeným světlem z displeyů.

9. Jedení kiwi

Mnoho lidí raději jí ovoce ráno. Existuje ale několik druhů, které je lepší jíst večer, jako například kiwi. Několik studií odhaluje, že konzumace 2 kusů kiwi hodinu před spánkem po dobu jednoho měsíce vám pomůže rychleji usnout a zajistí zdravější spánek. Vitaminy E a C totiž regulují nervová spojení v mozku, která jsou zodpovědná za zdravé spánkové cykly a produkci serotoninu.

10. Pití třešňové šťávy

Nový výzkum univerzity v Louisianě zjistil, že 2 sklenice třešňové šťávy vám pomohou v noci spát téměř o 90 minut díle. Tmavě červené pigmenty v třešni nazvané proanthokyanidiny snižují rozklad aminokyseliny tryptofan a pomáhají mu déle a více pracovat. Pokud nemáte rádi třešně, zkuste mořské řasy. Ty obsahují mnoho omega-3 kyselin, které taktéž přispívají k lepšímu a delšímu spánku.

11. Česání vlasů

Česání vlasů před spaním je očistí od mrtvých buněk prachu a kožního tuku. A lehká masáž jemným kartáčem pomáhá přepravovat kyslík a látky bohaté na živiny do kořínků vlasů. Navíc to nebudete muset dělat ráno ve spěchu.

12. Hodnocení dne

Zhodnoťte váš den, vzpomeňte si na všechny dobré věci, které se staly, přemýšlejte o tom, co byste chtěli změnit, a vytvořte si poznámky. Studie ukazují, že je velmi užitečné provádět každodenní analýzu. Pokud navíc trpíte nedostatkem pozitivních emocí před spánkem, udělejte si radost něčím příjemným, pomazlete se například se svým mazlíčkem, ať už zvířecím, nebo lidským.

Sdílejte článek

Přečtěte si také