Virály

12. srpna 2018 12:34

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 14 částí těla, které v budoucnu úplně zmizí. Co všechno k životu vůbec nepotřebujeme?

Přemýšleli jste někdy nad tím, že některé části lidského těla jsou vlastně úplně zbytečné a bylo by nejlepší, kdybychom je vůbec neměli?

Už Darwin ve svém díle O původu člověka identifikoval dvanáct částí těla, které se škodolibou radostí označil za zbytečné nebo téměř zbytečné. Jeho výčet však zdaleka nebyl úplný. Lidské tělo má totiž mnohem větší počet částí, které v životě prakticky nepotřebujeme. A tady jsou některé z nich.

1. Ochlupení

Obočí pomáhá zabránit stékání potu do očí a vousy hrají důležitou roli v sexuální přitažlivosti. Většina zbylých chlupů na lidském těle však nemá žádnou funkci.

2. Vedlejší nosní dutiny

Nikdo nevím, proč vlastně tyto dutiny, které jsou často příčinami zdravotních poblémů, lidé mají. Tedy kromě toho, že nejspíš zajišťují, aby hlava byla lehčí.

3. Vnější svaly ucha

Některá zvířata, jako například králíci a psi, mohou díky těmto svalům volně pohybovat ušima. Lidé je také stále mají, takže někteří díky nim dokážou stříhat ušima, jinak ale tyto svaly nemají žádný účel.

4. Zuby moudrosti

Dříve lidé se lidem hodily, protože museli žvýkat rostliny, aby přijali dostatek kalorií k přežití. V dnešní době však zdravé, ale naprosto zbytečné zuby moudrosti vyrostou už jen asi 5 % populace.

5. Krční žebro

Soubor cervikálních žeber, pravděpodobně pozůstatky doby plazů, se stále vyskytuje u méně než 1 % populace. Někteří mají žebro jen na levé nebo pravé straně, jiní na obou. Tato žebra často způsobují nervové a arteriální problémy.

6. Dlaňový sval

Tento dlouhý úzký sval se táhne od lokte k zápěstí a v dnešní době jej nemá celých 11 % lidí. Tento sval je důležitý pro zavěšování a lezení, takže jej ocení především artisti nebo horolezci.

7. Mužské bradavky

Bradavky mají muži i ženy proto, že v raných fázích vývoje plodu je dítě bez pohlaví. Muži však obecně postrádají potřebné hladiny prolaktinu ke stimulaci laktace, a nemohou tak produkovat mléko.

8. Slepé střevo

Tento úzký svalový výběžek připojený k tlustému střevu sloužil jako speciální část pro trávení celulózy v dobách, kdy byla lidská strava složená více z rostlinné složky než z živočišných bílkovin.

9. Třinácté žebro

Šimpanzi a gorily mají speciální žebra. A stejně tak lidé – většina z nás má sice 12 žeber, 8 % dospělých má ale o jedno navíc.

10. Prsty na nohou

Vědci odhalili, že lidé odjakživa používali pro chůzi a balance spíše střední část chodidel, v současnosti se ale centrum rovnováhy posunulo směrem k palci. Studie taky ukazují, že se obecně centrum pro rovnováhu přesouvá směrem k vnitřní části chodidla. To znamená, že lidé u vyvažování spoléhají na prsty na nohou, nepoužívají je však už jako opěru. Pokud tento trend bude pokračovat, za několik stovek let už prsty nebudeme potřebovat vůbec.

11. Kostrč

Kostrč je vlastně vše, co člověku zbylo z ocasu, který většina savců stále používá k udržování rovnováhy a komunikaci.

12. Třetí oční víčko

Předchůdci ptáků a plazů mohli mít membránu, která ochraňovala oko a odstraňovala zbytky nečistot a prach. U současných lidí se třetí víčko zachovalo pouze jako nepatrný záhyb ve vnitřním koutku oka.

13. Darwinův hrbolek

Jde o hrbolek na ušním boltci, který se u některých jedinců nachází na hranici horní a střední třetiny zadní části vnějšího zavinutého okraje boltce. Může se jednat o pozůstatek většího útvaru, který pomáhal při zachycování vzdálených zvuků.

14. Subklavní sval

Tento malý sval se nachází ve štěrbině mezi prvním žebrem a klíční kostí by byl užitečný, kdybychom stále chodili po čtyřech. Někteří lidé mají pouze jeden, někteří žádný a vzácně se v lidském těle vyskytují dva.

Sdílejte článek

Přečtěte si také