Virály

30. července 2018 15:08

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 5 běžných věcí, které už byste ráno nikdy neměli dělat! Proč je vaše ranní rutina tolik škodlivá?

Mnozí z nás si bez těchto věcí neumí představit ráno. Ve skutečnosti vás ovšem mohou tyto ranní činnosti ohrozit nebo minimálně vám pořádně zkazit den.

Přiznejme si to, každý z nás má ráno jisté zvyky, bez kterých si neumí představit start do nového dne. A jakmile jste jednou nuceni vynechat sprchu či šálek kávy, dokáže vám to následující hodiny pořádně zkazit. Věděli jste ovšem, že právě vaše oblíbená ranní rutina pro vás může být svým způsobem velmi škodlivá? Tradiční činnosti po probuzení totiž mohou mít na vaše tělo i psychiku špatný vliv. A vy byste si měli hodně rychle rozmyslet, jestli je budete zítra ráno před prací ještě dělat. Jaké věci byste raději měli nechat na večer?

Ranní horká sprcha – Dát si ráno sprchu je rozhodně výborný nápad. Nejenže vás dokáže probrat, ale navíc v ní můžete pořádně nastartovat svůj mozek, když budete myslet na věci, jež budete muset řešit v následujících hodinách. Sprcha s horkou vodou už je ovšem jiná kapitola. Teplá voda vás totiž ve skutečnosti může uspávat. Změna tělesné teploty, kterou způsobí, totiž dává tělu impuls k rychlejšímu usnutí. Jste po ní zkrátka mnohem unavenější, otupělejší a vašemu mozku déle trvá, než se do dalšího dne pořádně nastartuje.

Nekoukejte po ránu do telefonu – Patříte mezi lidi, kteří ihned po probuzení vezmou do ruky telefon a ihned kontrolují, co je nového na sociálních sítích? Tak to s tím ihned přestaňte. Způsob, jakým strávíme svůj den, se odvíjí od toho, co děláme ráno. A pokud několik minut trávíme zíráním do cizího soukromí, či dokonce hned začneme řešit práci, náš mozek se zaplní zbytečnými informacemi. A v nejhorším případě se hned po ránu dostaneme do pořádného stresu. Už vůbec si pak svůj mobil neberte na záchod. Můžete si z něj totiž přinést na telefon celou řadu bakterií, jež vašemu tělo rozhodně neprospívají.

Nevybírejte dlouho oblečení – Trávíte ráno dlouhý čas koukáním do skříně a otázkou, co si sakra vezmete na sebe? Tak se na to vyprdněte. Zbytečně tím svůj mozek po ránu zatěžujete a ztrácíte drahocenný čas. Udělejte si raději ve skříních pořádek, uspořádejte si věci od pracovních po běžné nošení a zbavujte se nepoužívaných kousků. Ráno vám to ušetří čas i nervy.

Nejezte cereálie – Pokud si myslíte, že cereálie či jogurt jsou zdravým startem do nového dne, tak jste na omylu. Tyto oblíbené pokrmy totiž obsahují slušný obsah cukru. Velké množství cukru pak způsobuje infuzi inzulínu do krve. Po vyčerpání tohoto efektu je pak člověk během dne mnohem více vyčerpaný a unavený.

Nepijte černou kávu – Myslíte si, že vás pořádně silná káva ráno správně nastartuje? Ne vždy je to pravda. Kafe po ránu totiž může zvýšit hladinu kortizolu a vést ke stavům úzkosti. Pití kávy v případě, pokud jste hladoví, pak může vést až k zánětu žaludku.


Přečtěte si také