Virály

9. června 2019 14:22

redakce Prima Lajk

5 největších chyb, které byly v seriálu Černobyl! V čem tvůrci lhali?

Jaké byly největší chyby v seriálu Černobyl?

Pětidílná minisérie Černobyl konečně vyplnila informační vakuum, které kolem celé jaderné katastrofy dlouho panovalo, a dostala fakta o nehodě mezi široké publikum. Jenže jak nyní magazín The New Yorker poukázal, seriál v žádném případě nesděloval pouze fakta, naopak – často si totiž dost vymýšlel a vykládal dokonce rovnou lži. Níže najdete pět největších chyb a lží, kterých se tvůrci seriálu dopustili:

1. Rozdíly v sovětské hierarchii

Hlavní postava vědce Legasova žila v seriálu v podobném malém bytě, jaký měl požárník v Pripjati. Ve skutečnosti by ale měl podstatně hezčí byt, zatímco hasič by žil v podstatně horším. Legasov byl totiž členem vědecké akademie, zatímco ten druhý byl jenom hasič.

2. Hrozby zastřelením

V seriálu je mnoha lidem vyhrožováno kulkou. Vpravdě se ale od takovýchto výhružek upustilo už někdy po roce 1940. Lidé zkrátka dělali, co jim bylo řečeno, i bez výhrůžek.

3. Konfrontace nadřízených

Vědec Legasov i postava Uljany Chomjukové se několikrát veřejně pustili do kritiky svých nadřízených nebo rovnou státní moci i celého sovětského režimu. Párkrát se dokonce i ptali, jestli to v Sovětském svazu vážně takhle funguje. Ano, vážně to takhle fungovalo. Přesně proto by nikdy nadřízené nekritizovali a takhle se nikdy neptali.

4. Aparátčík v továrně

Ve druhé epizodě došlo na střet fyzičky Uljany a aparátčíka, který zastupoval jakési ministerstvo. Postava hraná Emily Watson mu říká, že předtím pracoval v továrně na výrobu bot a nyní je náměstkem. Ve skutečnosti ale takhle rychlé kariérní postupy neexistovaly, v továrně muž klidně pracovat mohl, ne však u pásu, ale v kanceláři, a jeho kariéra byla již dlouho předtím rozjetá. Zároveň by nepil v práci vodku a nechlubil se před ní, že teď všechno vede. Tohle si mohli lidé dovolit před spřízněnými osobami, nikoliv však cizími a znepřátelenými.

5. Postava Uljany Chomukové

Podle závěrečných titulků měla Uljana reprezentovat desítky vědců, kteří pomáhali skutečnému Legasovi v řešení celé katastrofy. Problém je, že Uljana je scenáristickým klišé, postavou, která všechno ví, má neotřesitelné zásady, dokáže se dostat na jakékoliv místo a musí se nutně dopátrat pravdy. Bohužel nikdo takový se kolem Černobylu vážně nemotal.


Přečtěte si také