Virály

26. ledna 2018 16:47

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 6 nejdivnějších věcí, které lidé dělají ve spánku. Proč můžou být náměsíční lidé nebezpeční?

Věděli jste, že mluvení ze spánku a náměsíčná chůze je to nejmenší, co lidé nevědomě můžou dělat, když spí?

Většina lidí si opravdu užívá čas strávený v posteli, odpočíváním a pomalým upadáním do hlubokého spánku. Někteří však nemají to štěstí, aby měli tvrdé a poklidné. Kvůli nočním můrám, neustálému převalování se a škubání je pro ně spánek spíše časem zmatku a chaosu než relaxací a uvolněním. No a pak existují takoví, kteří při spánku dělají opravdu neobvyklé věci. Ať už jde o mluvení ze spánku, náměsíčná chůze, nebo dokonce řízení ve spánku, ti, kterých se to týká, posunují spánek na úplně jinou úroveň. O 6 nejzvláštnějších věcech, které někteří lidé dokážou dělat, když spí, si můžete přečíst v našem souhrnu.

1. Vražda

Věřte tomu, nebo ne, existuje diagnóza, která by se dala popsat jako vraždící náměsíčnost. Ano, v extrémních případech lidé trpící touto poruchou můžou ve spánku zabít člověka.

2. Jezení

Takzvaná Nocturnal sleep-related eating disorder, tedy porucha příjmu potravy vázaná na (noční) spánek je porucha, kdy lidé jí, když spí. Nezachová se jim přitom vzpomínka na to, co jedli a jak to chutnalo, vlastně o tom ráno vůbec neví. Představte si, že sníte váš oblíbený dortík aniž byste si to pamatovali!

3. Malování

Někteří lidé dokonce dokážou během spánku namalovat nádherné kresby, přestože v bdělém stavu neumí nic takového zopakovat. Jejich talent se prostě projevuje, jen když spí.

4. Sex

Porucha zvaná sexsomnie je mnohem častější, než byste tušili. Probudí ve člověku takové sexuální touhy, že začne nevědomě souložit s kýmkoli, kdo je nablízku. A ráno si to vůbec nepamatuje.

5. Vaření

Známé jsou příběhy lidí, kteří dali vařit vodu, použili sporák nebo si ohřívali jídlo v mikrovlnce. Jednoduše dělali nejrůznější věc spojené s přípravou pokrmů, když spali. A stejně jako u každé jiné podobné spánkové poruchy ani v těchto případech si dotyční nic nepamatují.

6. „Sebevražda“

No a jsou případy, kdy člověk kvůli náměsíčnosti umře. Pravděpodobně se nejedná o sebevraždu jako takovou. Lidé se většinou zabijí kvůli tomu, že se nevědomě dostanou do nebezpečné situace, kterou samozřejmě nedokážou kontrolovat. V roce 2007 například jeden teenager v Německu skočil z okna.

Sdílejte článek
Štítky Německo spánek zvláštnosti náměsíčnost