Virály

29. října 2020 11:30

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 6 tipů, jak správně odpovědět na záludné otázky u pohovoru. Díky nim můžete získat svou práci snů!

Pracovní pohovor může být pro některé lidi velmi stresující a nepříjemnou záležitostí. Je proto dobré se na schůzku připravit předem, aby se předešlo trapnému a nervóznímu tichu. Máme pro vás několik tipů, díky kterým na pohovoru zazáříte!

Každý pracovní pohovor je samozřejmě individuální, ale existuje několik otázek, které personalisté pokládají velmi často a rádi. Zde je několik tipů, jak odpovědět na záludné otázky.

1. „Jaké jsou vaše slabé stránky?“

Místo toho, abyste o vašich slabých stránkách začali vtipkovat nebo se vyhýbali otázce, odpovězte zcela upřímně. Zkuste ze svých slabostí udělat výhodu. Kupříkladu byla ještě před rokem vaše znalost angličtiny na bodu mrazu, ale zapracovali jste na tom, a nyní už se bez problémů domluvíte? Řekněte o tom. Neexistují dokonalí a bezchybní lidé. Personalista jistě ocení váš zralý přístup: přiznat své nedostatky a tvrdě na nich pracovat.

2. „Jak by vás popsali vaši kolegové?“

Cílem náborářovy otázky je zjistit, zda se uchazeč dokáže objektivně ohodnotit. Na otázku tak můžete například odpovědět: „Myslím, že si na mně lidé nejvíce váží …“. Tím dáte najevo vaše silné stránky a nebudete vypadat příliš domýšlivě.

3. „Kdybyste byl ovocem, jaké byste byl?“

I s takovouto otázkou se na pracovním pohovoru můžete setkat. Má ověřit vaši pohotovost a rovněž personalistovi ukázat, jak se zachováte v neočekávaných situacích. Upřímně na tuto otázku neexistuje správná odpověď, protože nezáleží na tom, jestli si vyberete jablko nebo pomeranč. Pokud byste ale řekli nějaké exotické ovoce, náborář může ocenit vaše neotřelé myšlení. Nejdůležitější je zachovat klid a s úsměvem odůvodnit vaši odpověď.

4. „Popište se jedním slovem.“

Otázka, které se upřímně bojí skoro každý kandidát. K popisu sebe samého nevybírejte náhodná adjektiva nebo podstatná jména, ale soustřeďte se na to, aby se hodila k vaší budoucí pozici. Pokud si vybíráte pozici ve vedení, odpovězte leader apod. Existují ale také univerzální odpovědi jako „realista“ nebo „extrovert“.

5. „Pokud vám přestaneme platit, budete u nás dál pracovat?“

Mnoho lidí si myslí, že je správná odpověď „ano“, ale opak je pravdou. Potenciální zaměstnavatel chce pravděpodobně najít zaměstnance, který zná svou hodnotu a váží si svých pracovních dovedností. Správná odpověď je proto „ne“.

6. „Máte nějaké další otázky?“

Touto otázkou většinou končí pracovní pohovor. Je dobré mít předem připravenou otázku, na kterou nenaleznete odpověď v inzerátu nebo na jejich webových stránkách. Můžete se kupříkladu zeptat, proč předchozí zaměstnanec odešel z pozice, na kterou se nyní hlásíte. Tím se můžete vyhnout chybám svého předchůdce a jistě zaujmete i potenciálního zaměstnavatele.


Přečtěte si také