Virály

25. dubna 2021 15:28

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 7 způsobů, jak se v práci vypořádat s opravdovými prudiči. Co na ně platí?

Snad každý má v práci kolegu, který kolem sebe šíří negativismus, vytváří napětí, nepříjemné pracovní prostředí a vyvolává hádky. Toxičtí lidé si jednoduše libují v chaosu a zmatku. Dá se s nimi vůbec nějak vypořádat?

Americký institut stresu pravidelně vydává průzkumy o tom, co nejvíce stresuje lidi v zaměstnání. Ukázalo se, že ve třetině případů to jsou další spolupracovníci, kteří dokážou pěkně otrávit život ostatním kolegům. Pokud máte v práci nějakého prudiče i vy, máme pro vás několik tipů, jak se s ním vypořádat nebo si alespoň při rozhovoru s ním zachovat chladnou hlavu.

1. Udržujte si odstup

Vytyčte si hranice a udržujte si od otravného kolegy patřičný odstup, když si to situace vyžádá. Když si určíte hranice, kdy má cenu se s někým bavit, dokážete chaos udržet pod kontrolou. Jediným trikem je držet se pevně svých zásad a nepovolit, když se k vám někdo bude snažit vnutit, což určitě zkusí.

2. Věřte si

Můžete narazit na spolupracovníky, kteří se pokusí zpochybnit vaše rozhodnutí nebo nápady před ostatními, aniž by k tomu měli relevantní důvod. V takových případech nesmíte ztratit hlavu; asertivně jim vysvětlete svůj úhel pohledu. Negativnímu uvažování o sobě samém se musíte vyhýbat za každou cenu.

3. Naučte se říkat „ne“

„Ne“ je jedno z nejkratších, a přitom nejmocnějších slov, které byste se měli naučit říkat. Umění říkat „ne“ představuje první krok ke svobodě a vážení si sebe samého. Je to důkaz serióznosti a sebevědomí, alespoň co se týče pracovního prostředí.

4. Nebojujte do vyčerpání

Úspěšní lidé vědí, jak je důležité šetřit síly, aby se mohli vrátit do boje i druhý den. Pokud začnete v konfliktu jednat emotivně a vydáte ze sebe všechno, může z toho být pěkná polízanice. Mějte na paměti, že jste v práci a stále byste se měli chovat profesionálně.

5. Nezapomínejte

Citově vyspělí lidé rychle odpouštějí, ale to vůbec neznamená, že zapomínají. Odpuštění vyžaduje oproštění se od toho, co se stalo, abyste se mohli pohnout kupředu. Neznamená to, že provinilci dáte další šanci.

6. Pořádně se vyspěte

Ač to může znít jako klišé, tak je dostatek spánku opravdu nezbytný pro zvládání stresu a zachování si emoční rovnováhy. Vaše sebekontrola, pozornost a paměť trpí, když nemáte dost kvalitního spánku.

7. Soustřeďte se na to pozitivní v práci

Zaměřte se na budování sebevědomí a zlepšování svých silných a slabých stránek. Nenechte se od nějakého prudiče v práci zlomit. Odvraťte svou pozornost k něčemu příjemnějšímu a smysluplnějšímu.


Přečtěte si také