ODHALENO: 8 známek toho, že se vám perfekcionismus vymyká z rukou. Jak vám může zničit život?
Perfekcionismus se většinou považuje za přednost, díky kterému je člověk pracovitý a podává je ty nejlepší výkony. Jak je to ale bývá u většiny věcí, každá mince má dvě strany. Rozpoznejte včas, že vás perfekcionismus ubíjí a omezuje.
Honba za dokonalostí je zejména u mileniálů, kteří se snaží být ve všem perfektní a jdou jsi za svým sne, velmi rozšířená. Ve většině případů jsou to ale právě mladí ambiciózní lidé, kteří klepou na dveře psychologům se syndromem vyhoření. Porazit perfekcionismus lze jedině tehdy, když včas odhalíte, že vás deptá. Jak poznat, že se ze zdravého puntičkářství stal toxický perfekcionismus?
1. Lžete si do kapsy – I když se snažíte nedělat si starosti s tím, co si o vás myslí ostatní, nemůžete si pomoct. Chcete, aby vás všichni viděli v tom nejlepším světle a považovali vás za bezchybné. Všechny chyby a nedostatky urputně schováváte, aby nevyšly na povrch, a váš život byl na oko dokonalý.
2. Nerealisticky vysoká očekávání – Definice dokonalosti je pro vás dána tím, co ostatní považují za dokonalé. Neustále se srovnáváte s okolím a kladete si na sebe neuvěřitelně vysoká a nereálná očekávání, která nemáte šanci splnit. Dovolte si snížit očekávání. Uvidíte, že toho zvládnete mnohem víc.
3. Prokrastinace – Perfekcionismus a strach z neúspěchu jdou ruku v ruce. Ačkoli vás to může překvapit, tato kombinace vede k prokrastinaci. Pokud jde totiž o dokonalost, můžou být i obyčejné a jednoduché úkoly natolik zastrašující, že je z obavy z neúspěchu raději neuděláte vůbec, než abyste selhali.
4. Nepřiznáte si chyby – Je přirozené se učit ze svých chyb, ale jako perfekcionista máte přirozenou intenzivní touhu uspět bez jediného omylu. Každé zaškobrtnutí berete jako neuvěřitelné selhání a neodpustitelnou chybu, což vás může stresovat.
5. Jste příliš kritičtí – Váš vnitřní hlas může být často velmi krutý a kritický, což způsobuje to, že jste tvrdí nejen na sebe, ale i na ostatní. Nedokážete si pomoct, ale neustále se musíte s někým porovnávat a hledat chyby.
6. Neslavíte své úspěchy – Nepřijímáte svá vítězství ani nepociťujete radost a uspokojení z dokončené práce. Stále si myslíte, že jste to mohli udělat lépe a soustředíte se spíš na nicotné nedostatky než na úspěchy.
7. Těší vás selhání ostatních – Prostě si nemůžete pomoct, ale když se ostatním něco nepodaří, je to pro vás určitý druh satisfakce. Těší vás, když vidíte, že jsou na tom ostatní hůř než vy, neboť se s nimi pořád srovnáváte a vědomí toho, že by byli lepší než vy, nedokážete zkousnout.
8. Žijete ve strachu z odmítnutí – Pocit úspěchu závisí na tom, jak vás ohodnotí ostatní, ne vy sami. To však vede k tomu, že máte skličující strach z odmítnutí a neúspěchu, což zpomaluje vás osobní rozvoj. Jedinou překážkou, která vám stojí v cestě, jste přitom vy sami a vaše obavy. Toxický perfekcionismus přerůstá zdravou míru ambice a mění se v posedlost a strach ze selhání. Zkuste se osvobodit od těchto démonů a uvidíte, že váš život bude snazší a mnohem šťastnější.