Vlasy Fialové
Autor: istockphoto.com Vlasy Fialové

ODHALENO: Čím dál víc teenagerů má psychické problémy z této věci! Můžou za to sociální sítě?

Publikováno: 30.07.2019
Plný Instagram dokonalých postaviček a tváří bez jediné chyby se negativně odráží na psychice mladých lidí, kteří se srovnávají s celebritami a mají depku, že nevypadají stejně.

reklama

Dnešní doba fandí různým plastickým úpravám a změnám vzhledu. Celebrity a další influenceři pak propagují na sociálních sítích jako je Facebook nebo Instagram jejich dokonalé postavičky. Když to není postava, tak krásná tvář bez jediné chybičky – která však prošla makeupem a následně photoshopem. Není se čemu divit, že ze všech těch perfektních lidí jsou mladí lidé znepokojení. Když se totiž podívají do zrcadla, neusmívá se na ně vypracovaný fitness model s bílýma zubama, nebo krásná modelka s umělýma řasama a bez jediného pupínku.

Podle studie Americké psychologické asociace touha po dokonalosti roste víc než kdy jindy. Expert Thomas Curran se zaměřil na generační změny od 80. Let do roku 2016. Když vyhodnotil výsledky výzkumu, kterého se zúčastnilo přes 40 tisíc studentů, ukázalo se, že studenti dnešní generace dosáhli nejvyššího skóre v každé formě perfekcionismu. Perfekcionismus orientovaný na vlastní osobu vzrostl o 10 procent, sociálně předepsaný perfekcionismus o 33 procent a perfekcionismus očekávaný u druhých o 16 procent.

Mladí lidé podle odborníka čelí silnému společenskému tlaku a cítí, že je nezbytné být perfektní, aby se mohli cítit bezpečně, nebo aby byli uznávaní. Velký podíl na tom mají právě sociální sítě. Studenti jsou také více ohroženi depresí, úzkostí a sebevražednými myšlenkami.

Žena ukazuje rozdíl mezi fotkami na Instagramu a realitou 1

GALERIE: Žena odhaluje pravdu o vzniku dokonalé fotky na Instagramu. Tahle srovnání s realitou vám otevřou oči

sociální média foto pixabay

Mladí Češi jsou na sociálních sítích nejvíce v celé EU

reklama