Virály

3. září 2022 15:41

redakce Prima Lajk

ODHALENO: I muži mají své dny! Proč k tomu dochází a jak se na ně připravit?

Nejen ženy trpí premenstruačním syndromem. U můžu jsou ale příčiny logicky trochu jiné.

Mužské hormonální cykly se od těch ženských logicky liší, protože na rozdíl od něžného pohlaví pánové jednou do měsíce neovulují, ale místo toho si tvoří spermie pravidelně po celý rok. Zatímco ženský měsíční cyklus je tak hormonálně regulován, u mužů hraje hlavní roli testosteron, který je zodpovědný nejen za libido, ale i agresivitu nebo podrážděnost.

Podle nejnovější studie vědců z Jižní Koreje je pak třeba sledovat změny u mužů zejména během dvou měsíců – v lednu, kdy je hladina testosteronu největší, a v květnu, kdy je naopak nejnižší. Je to nejspíš způsobeno venkovní teplotou, kdy teploty okolo nuly působí na mužský organismus příznivěji než velká horka. Má na to ale vliv i denní světlo a vitamín D. Důležité je ale jedno – čím méně testosteronu, tím horší jsou u mužů nálady. Klesá i sexuální apetit, snižuje se energie a může docházet i k problémům se spánkem.

Ačkoliv tak muži každý měsíc nekrvácejí, je třeba, aby si hlídali své hladiny testosteronu, respektive se starali o to, že mají dost odpočinku, denního světla a své tělo nevystavují extrémním teplotním výkyvům. Jakmile je totiž hladina testosteronu stabilní, je většinou stabilní i mužská psychika.

Sdílejte článek

Přečtěte si také