Virály

2. listopadu 2018 13:53

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Lidé, kteří spí méně než 7 hodin, ohrožují své zdraví. Co všechno udělá špatný spánek s vaším tělem?

Spíte málo a myslíte si, že vám to stačí? Po přečtení tohoto článku možná uděláte vše pro to, abyste snili o něco déle.

Spíte denně šest hodin a myslíte si, že to je v pořádku, když se pak přes den přece necítíte unavení a zvládáte normálně pracovat a fungovat? Pak bychom být vámi nebyli tak klidní. Vědecký výzkum totiž naznačuje, že pokud pravidelně spíte méně než sedm hodin, může to mít významný vliv jak na vaše tělesné, tak duševní zdraví.

Jak už možná mnozí znáte z vlastní zkušenosti, nedostatek spánku negativně ovlivňuje vaše kognitivní schopnosti, výkon, náladu i sexuální touhu. To, o čem ale nejspíš mnoho z vás neví, je spojitost s imunitním systémem, problémy s chronickým poškozením kůže, obezitou a sníženou plodností. Existuje dokonce souvislost se zvýšeným rizikem rakoviny, cukrovky, srdečních onemocnění a nedostatek spánku může i zkrátit délku života.

Podle informací z internetových stránek NHS nespí dostatečně dlouho jeden ze tří lidí na světě, přestože většina z nich potřebuje pro správné fungování minimálně osmihodinový spánek. Doktor Benjamin Smarr z Národního institutu zdraví v Berkeley tvrdí, že následky nedostatečného spánku jsou poměrně nebezpečné, protože se člověku nedostává léčivého a mentálního očištění. Mnozí podle něj tento problém podceňují, je však nutné ho brát vážněji než dosud.

To, jak se cítíte v bdělém stavu, totiž z velké části závisí na tom, co se děje, když spíte. Během spánku vaše tělo pomáhá zachovávat zdravé funkce mozku, u dětí a dospívajících podporuje spánek jejich růst i rozvoj. Poškození způsobené nedostatkem spánku se přitom může projevit v okamžiku, kdy to naprosto nečekáte nebo vám může nenápadně ubližovat dlouhou dobu, než to zaznamenáte. Tak co, nebylo by přece jen lepší vydržet v krásném světě snění o něco déle, než jste možná zvyklí?

Sdílejte článek
Štítky zdraví spánek studie nedostatek Berkeley odhaleno NÁRODNÍ INSTITUT ZDRAVÍ, a.s.

Přečtěte si také