ODHALENO: Máte rádi hranolky? Vědci tvrdí, že jsou zdravější než salát. Jak je to možné?

Hranolky prý opravdu můžou uškodit méně než salát.

Najde se asi opravdu málokdo, kdo by neměl rád hranolky nebo jimi pohrdl. Samozřejmě, čerstvý salát v letních dnech může být mimořádně osvěžující. Když je ale člověk postaven před volbu hranolky, nebo salát – zřejmě by převažovala skupina, která dá přednost první možnosti. Samozřejmě, jako každá jiná opravdu chutná věc na světě, si i hranolky vybárají daň v podobě přibývajících špeků na těle, nebo úmorné dřiny v posilovně. Nové výzkumy však dávají naději zvláště těm, pro které je pobyt ve fitku osmým smrtelným hříchem. Naznačují totiž, že tahle smažená forma brambor překvapivě může být mnohem méně nebezpečná pro vaše zdraví a figuru, než jste si mysleli.

Vědci z Weizmanského institutu v Izraeli zkoumali 800 účastníků výzkumu, kteří jedli stejné jídlo. Pečlivě sledovali růst hladiny cukru v krvi stejně jako jejich fyzickou aktivitu, spánkové návyky a vyměšování. Tým vědců zjistil, že fyzické reakce různých lidí na stejné potraviny jsou diametrálně odlišné. Potraviny, které by mohly způsobit prudký nárůst glukózy v krvi u jednoho člověka, u druhého nevyvolávají žádnou závažnou nebo nepříznivou glykemickou reakci. Mnoho výsledků tak bylo opravdu nečekaných.

Jedna účastnice trpěla obezitou a prediabetem. Celý život se pokoušela držet nejrůznější diety – bez úspěchu. Studie prokázala, že hladina cukru v krvi se u ní zvýšila i po snědení tak nevinné potraviny, jakou je rajče. Jiným se zase hladina zvýšila mnohem výrazněji po banánech než po nezdravých sušenkách. Jedna osoba by zase mohla jíst donekonečna hranolky, aniž by to na ní zanechalo jakékoliv následky. Tato studie by tedy mohla podat vysvětlení toho, proč se nedokážete přes veškerou snahu zbavit svých kil nabraných přes zimu, zatímco vaši kamarádi či známí to zvládnou za týden. Ukazuje zároveň, že režim zdravého stravování zdaleka nefunguje u každého. Závěr je tedy jasný a logický: každý jsme prostě jiní a je jen na nás, abychom přišli na to, jaký životní styl a způsob stravování nám sedí nejvíce. A klidně to můžou být i ony zmíněné hranolky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také