Virály

2. března 2021 11:35

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Nadávky jsou pro nás dobré, říkají vědci. Tohle je pět důvodů, proč si ulevit

Většinou používáme nadávky jako jednoduchý způsob k vyjádření svých pocitů; ať už jsou pozitivní či negativní. Často se stává, že vykřikneme nehezká slova v nevhodnou chvíli, ale podle vědců je to pro naše zdraví dobré.

Od dětství nás rodiče učí, abychom neříkali sprostá slova a nadávky. Někdy to ale jinak nejde a neslušné slovíčko se nám čas od času vydere z úst. Zakopnutí malíčkem o nohu stolu nebo vypjatá situace v autě holt svádí k tomu, že zaklejeme a pošleme všechny do patřičných mezí. Podle vědců je však občasné klení zdraví prospěšné a může nám v životě pomoci.

1. Nadávání je známkou inteligence – Na základě nedávné studie vědci zjistili překvapivou věc: klení je známkou inteligence. Výzkumní pracovníci to vysvětlují tím, že nadávky zvyšují slovní zásobu a správné používání rozsáhlé škály slov je projevem vysoké inteligence.

2. Jste poctiví – Série tří studií provedených v roce 2017 objevila nečekanou souvislost mezi vulgárními výrazy a čestností. Vědci odhalili, že lidé, kteří nadávají, méně lžou a mají pevné morální zásady.

3. Nadávání pomáhá zmírnit bolest – Před několika lety přišel vědeckým tým s experimentálním zjištěním, že pokud lidé ponoří ruku do ledové vody, pomůžou jim nadávky lépe snášet bolest, chlad a pociťují úlevu. Takže pokud se zraníte, nadávky vám pomůžou.

4. Je to jistý způsob meditace – Vyřčení vulgárních slov lidem umožňuje vyjádřit širokou škálu emocí. Nadávání pomáhá rychle a efektivně mluvit o svých pocitech a je ověřené, že má na lidi skutečně pozitivní uklidňující účinek.

5. Lépe se sblížíte s kolegy – Podle nedávné studie bylo zjištěno, že mají vulgarismy pozitivní dopad na atmosféru na pracovišti. Sprostá slova totiž nemusejí nutně znamenat jen urážky, ale slouží i k vyjádření přátelství.


Přečtěte si také