Virály

12. listopadu 2020 08:52

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Nevinné lži mohou děti v dospělosti poškodit, odhalila studie. Proč je lepší nemazat jim med kolem pusy?

Dokonce i malé, nevinné lži mohou dětem hodně v budoucnosti ublížit. Proto byste se měli pořádně rozmyslet, o čem svým dětem lžete.

Studie zjistila, že dokonce i takzvané "bílé lži" by mohly dětem v jejich dospělosti hodně ublížit. Jde většinou jen o malé a nevinné lži, které mají za účel to, aby se děti lépe chovaly. Například "když budeš sedět blízko u televize, způsobí to, že se tvé oči budou rozplývat", nebo "když budeš jíst mrkev, uvidíš i ve tmě". Nebo třeba "když zatáhneš tváře a změní se vítr, tvůj obličej zůstane v poloze, v jaké byl". I když jsou to všechno lži, které často mnozí z nás v dětství slyší, studie provedená na čínské univerzitě zjistila, že i takové lži být zodpovědné za psychické problémy.

Výzkum provedli odborníci z čínské národní univerzity Xinyang, kteří zjistili, že například vyhrožování vašim dětem kusem uhlí na Vánoce – v případě, že budou zlobit –, může přinést spoustu problémů už v jejich pubertě. Vlastně svým dětem říkáte, že odměna (dárky od Ježíška) nepřijde, pokud se nebudou chovat dobře – to znamená určitým způsobem. "Bílé lži" by mohly nejen ovlivnit vztahy rodičů s dětmi, ale vedou také k úzkostem. Než vědci k těmto výsledkům mohli dojít, shromáždili asi 900 dobrovolníků ve věku od 10 do 17 let a do studie zahrnuli příklady různých druhů malých lží.

Účastníků se ptali, zda jim byly jako dětem tyto lži říkány. Dále jim poskytli průzkum, který hodnotil úroveň jejich úzkosti a také vazbu mezi jejich rodiči a jimi. Zjistili, jak jsme již zmínili, že vazba na rodiče byla nižší a úroveň úzkosti byla vyšší u těch, kterým jako dětem lhali. Z nějakého důvodu bylo zjištěno, že dívky byly postiženy mnohem více než jejich mužské protějšky. Hlavní autorka, Liu Meiting, řekla časopisu Children and Youth Services Review, že „rodičovství prostřednictvím lži bylo spojeno s úzkostí". Navíc dívky, které zažívaly lži od rodičů, měly nižší úroveň připoutanosti ke svým rodičům, zatímco u chlapců nebyl žádný významný rozdíl. Může to být údajně proto, že chlapci mají vyšší toleranci ke lhaní a dívky mohou být více emocionálně reaktivní na chování svých rodičů. Rodiče mají sice často dobré úmysly, ale pro jejich děti mohou takové lži vytvářet nejistotu a později úzkost.

Sdílejte článek

Přečtěte si také