Virály

30. března 2018 18:53

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Pijte více alkoholu! Těchto 10 druhů zlepší vaše zdraví! Který máte rádi vy?

A prý že alkohol jenom škodí...

Na zdraví! Ano, tato fráze opravdu nevznikla náhodou. Vybrané druhy alkoholu mají totiž blahodárné účinky na zdraví. Samozřejmě platí všeho s mírou, vypít denně osm piv by asi mělo přesně opačný efekt. Když si ale dáte jeden půllitr, sklenku vína či panáka vodky či rumu, rozhodně vám to neuškodí, naopak! Těchto 10 alkoholických nápojů opravdu pomáhá našemu zdraví.

1. Pivo

Pivo pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění. Italští vědci tvrdí, že jeden půllitr denně snižuje riziko srdečních onemocnění o 42 %. Nizozemští vědci zase říkají, že přiměřená konzumace piva také snižuje riziko cukrovky 2. typu. Zpomaluje navíc ztrátu vápníku z vašich kostí a pomáhá předcházet osteoporóze a bolestivým ledvinovým kamenům.

2. Brandy

U lidí, kteří pravidelně konzumují brandy, byla prokázána nižší míra srdečních onemocnění než u jiných. Velká míra alkoholu z ní dělá taky perfektního pomocníka pro lepší spánek. Každá sklenice brandy je navíc plná antioxidantů - molekul, které chrání lidské tělo před opotřebováním a stárnutím, které způsobují atomy volných radikálů.

3. Rum

Rum je prvotřídním ředidlem krve, které vás ochrání před bolestivým onemocněním periferních tepen. Zvyšuje také přívod dobrého cholesterolu, který čistí tepny a snižuje krevní tlak. Tento nápoj taky chrání hustotu kostí, což může zmírnit chronickou bolest při artritidě.

4. Šampaňské

Testy na (velmi šťastných) laboratorních potkanech ukázaly, že pití šampaňského zlepšuje paměť. Šampaňské je také lepší pro vaše srdce než jiné druhy vína, protože je plné polyfenolů snižujících krevní tlak. Nápoj také pomáhá obnovit stěny vašich krevních cév, odvrátit mrtvici a infarkt a je také dobrý pro vaši kůži.

5. Whisky

Pokud whisky pijete čistou, bude to mít pro vaše tělo čisté přínosy. Destilát totiž neobsahuje téměř žádný tuk, sacharidy a velmi málo cukru. Díky vysokému obsahu alkoholu stimuluje enzymy ve vašem žaludku, a pomáhá tak s rozkladem jídla. Whisky také obsahuje více antioxidantů než červené víno, a pomůže tak zabránit vzniku rakoviny tlustého střeva.

6. Tequila

Tequila je vyrobena z modrého agáve, takže je 100% bez lepku. Agáve také obsahuje látku, která snižuje hladinu krevního cukru, špatného cholesterolu a také rozšiřuje cévy.

7. Gin

Gin má spoustu skvělých vlastností, které byste neměli přehlédnout. Jediná sklenice (bez toniku) obsahuje 110 kalorií, což je prakticky nic ve srovnání se „sladkým“ pivem. Gin je také jedním z mála nápojů, které pacientům s diabetem 1. typu nezpůsobí hypoglykémii. Navíc je vyrobena z borůvek jalovce, které mohou uklidnit bolavý krk a jsou plné antioxidantů.

8. Cider

Cider je zdravý bez debat, koneckonců je přece z jablek. Jistě, jablko má v sobě trochu cukru, ale také je plné antioxidantů, jako sklenice červeného vína. Je to lepší zdroj vitaminu C a vápníku než ostatní nápoje. Je vědecky doloženo, že cider vám navrátí vše, co vaše tělo ztratilo při prohýřené noci, a tak zmírňuje kocovinu.

9. Vodka

Studie v 90. letech ukázaly, že vodka byla nejúčinnějším typem alkoholu pro odbourání stresu a dokonce je lepší než víno. Kvalitní vodka je vícekrát destilována než jiné alkoholické nápoje, což znamená, že obsahuje méně vedlejších přísad, a tak je po ní menší kocovina. Experimenty na zvířatech také ukázaly, že vodka podporuje dobrý průtok krve a tvorbu HDL cholesterolu.

10. Víno

Pokud máte vysoký krevní tlak, přiměřené pití vína snižuje riziko infarktu o 30 %. Stejně jako u piva je u pravidelných konzumenti vína menší riziko vzniku cukrovky. Navíc posiluje i mozek a chrání ho před poškozením, které způsobuje demenci.


Přečtěte si také