Virály

25. září 2020 11:56

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Proč jsou toalety vždycky bílé? Má to logické vysvětlení!

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou toaletní mísy vždycky bílé? Pokud by přece měly tmavší barvu, nebyly by na nich vidět nečistoty a lépe by se čistily. Přesto je většina WC čistě bílá. Má to ale logické vysvětlení.

Většina toalet je vyrobena z porcelánu, což je tvrdý, vodotěsný materiál, který je navíc odolný vůči skvrnám a tím se lépe čistí. Porcelán dostane svou typickou bílou barvu při výrobě ve vysokých teplotách. Přestože je možné vyrobit záchod v různých barvách, je to složitější a mnohem nákladnější proces.

Podle teorie barev odstíny silně ovlivňují naše emoce nejrůznějšími způsoby. Ačkoli způsoby, jakými vnímáme odstíny barev, jsou podmiňovány i kulturními či genderovými rozdíly, bílá je obvykle spojena s čistotou a nevinností. Z tohoto důvodu dominuje v nemocničních odděleních nebo koupelnách obvykle bílá barva. Působí tak prostředí čistým, až sterilním dojmem.

Díky pozitivnímu vnímání bílé je tato barva ideální volbou do koupelny. Klasické toalety jsou neutrální a světlé, a proto se hodí k jakémukoli designu. Naopak černá by zničila klidnou atmosféru a mohla by opticky zmenšit prostor toalety. Zároveň jsou tmavé barvy jako černá nebo hnědá často spojeny s něčím negativním a nepříznivým.

Sdílejte článek

Přečtěte si také