Virály

15. listopadu 2020 20:56

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Rodiče škodí svým dětem, když jim připravují obědy do školy! Jaký podivný důvod to má?

Schopné děti se takhle nenarodí, musíte je pro to dobře vychovat. Jsou ale věci, které mohou jejich psychice uškodit, jako třeba i to, když jim připravíte každý den oběd, na který se mohou spolehnout. Proč jim oběd nepřibalit?

1. Procvičují myšlení dopředu.

Příprava vlastních školních obědů učí děti plánovat dopředu. Musí přemýšlet o tom, zda budou mít hlad, pokud nebudou dost zásobeni, nebo o tom, co dát do krabičky na oběd. Nejlepší způsob, jak rozvíjet tyto důležité plánovací dovednosti, je zapojit děti do každodenních úkolů.

2. Umí se naučit řešit problémy.

Příprava oběda vyžaduje plánování a řešení problémů. Děti budou muset rodičům sdělit, zda jim dochází nějaké jídlo a zda si potřebují něco koupit. Zkoušení nových věcí může být pro děti náročné, ale poučení z jejich chyb a pokus o složité úkoly podporuje řešení problémů.

3. Učí se pracovat popořádku.

Podle pořadí je třeba dodržovat recept a příprava jídla pomáhá dětem naučit se pořadí a rutiny. Pokud vaše dítě bojuje s úkolem, rozdělte ho na jednodušší kroky. Rodiče mohou například povzbuzovat děti tím, že budou mít po ruce zásoby potravin.

4. Vybírají zdravější potraviny.

Děti, které pomáhají s domácími pracemi, mají sklon jíst více zeleniny a jedí rozdílná jídla. Je také méně pravděpodobné, že vynechají snídani a obvykle si vyberou zdravější potraviny. Odborníci věří, že když se děti naučí jíst zdravě, zůstanou u těchto návyků i v momentě, kdy vyrostou.

5. Učí se nezávislosti.

Ve třetí třídě si většina dětí může připravit vlastní snídani a sbalit si vlastní oběd do školy. Učí je to řízení času a tomu, jak přijímat nezávislá rozhodnutí. Je ideální čas, aby rodiče odstranili alespoň jeden úkol ze seznamu úkolů a nechali děti, aby si udělaly oběd samy.


Přečtěte si také