Sebevraždy v Česku 1
Autor: istock.com Sebevraždy v Česku 1

ODHALENO: Sebevražda je v Česku druhou nejčastější příčinou smrti u mladých. Jak se liší mezi muži a ženami?

Publikováno: 16.09.2019
Proč tolik mladých páchá sebevraždu?

reklama

Sebevražda není jednoduché téma, rozhodně je však důležité o ní mluvit. V Česku je to totiž druhá nejčastější příčina smrti u mladých lidí ve věku od 15 do 24 let. Ročně si takhle vezme život přes 1500 lidí, většina z nich přitom trpí nějakou duševní chorobou. Nyní se tak začínají hledat způsoby, jak těmto tragickým koncům předejít.

Přestože známe oficiální čísla, mnozí odborníci se shodují, že skutečný počet sebevražd je ještě o něco vyšší. Co se pohlaví týče, muži páchají sebevraždu asi čtyřikrát častěji než ženy. Často je to u nich způsobeno stresem, depresí, vnějším nátlakem nebo vnitřní nevyrovnaností. Ovlivnit to však mohou také drogy nebo zvýšená impulzivita. Muži si pak jako nejčastější způsob volí oběšení, následované zastřelením, skokem z výšky, otravou a skokem před pohyblivý předmět. U žen je nejčastější oběšení, následované otravou a skokem z výšky.

Špatné to ale není jen u nás. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí zveřejnila novou statistiku, podle níž každých 40 vteřin na světě někdo zemře vlastní rukou. Ročně je to asi 800 tisíc případů. V úterý 17. září je také Světový den prevence sebevražd.

Smajlíci

ODHALENO: Lidé, kteří používají hodně smajlíků, mají větší šanci někoho sbalit. Opravdu vám to na rande tolik pomůže?

Rozchod Vztahy

ODHALENO: 7 důkazů, že vás chlap nerespektuje. Kdy se s ním okamžitě rozejít?

reklama