Virály

5. června 2021 23:05

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tohle je důvod, proč je role nevlastní matky tak strašně těžká! Co všechno se od ní čeká?

Role nevlastní matky může být sakra těžká. Situace, kdy děti nejsou její, ale musí se snažit je přijmout za vlastní a dát jim to nejlepší, může přinášet řadu úskalí.

Mít nevlastního rodiče není nic neobvyklého, ale málokdo už se zamyslí nad tím, co všechna taková role obnáší. Taková žena už vždycky tak trochu bude mít na talíři, že to není „ta pravá maminka“, děti ji nemusí přijmout do rodiny a mohou dokonce protestovat. To však může právě být tím největším oříškem – od nevlastní mámy se čeká, že si s dítětem sedne. To však zahrnuje to, že se musí dokonale seznámit s dítětem, najít si k němu cestu a dokázat mu, že stojí při něm. Proto musí být trpělivá a starat se o něj jako o vlastní, aniž by hned očekávala hned projevy lásky. Dítě může být povahově úplně jiné, a i když to nebrání tomu, aby si na nevlastní „mámu“ navyklo, tak největší riziko je to, že se to nepovede.

Každá taková žena bude v životě dítěte už „ta druhá“, protože na prvním místě dost možná bude mít vlastní maminku. To ale neznamená, že by to snad dítě myslelo osobně, nebo že by pro něj byla nevlastní máma horší. Jen bude něco jako hodná teta. Od „macechy“ se však očekává i to, že bude neustále nápomocná, bude se chovat dobře k dítěti a nikdy jí neujedou nervy, daleko spíš, než od původní matky dítěte. Jednoduše možná proto, že si na cizí dítě tolik nedovolí. Ze začátku určitě. Toho by však dítě mohlo snadno zneužívat a svou nevlastní mámu i vědomě trochu šikanovat. Proto je vhodné dát mu jasně najevo, že i když to není jeho pravá máma, tak může říct taky svůj názor a mít svou vůli, a že stejně jako ona může mít svou roli v jeho životě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také