9. února 2021 09:45
sarka.turcekova@gmail.comODHALENO: Toxická maskulinita škodí mužům i jejich partnerkám! Pánové, sedí na vás tyhle znaky?
I když se toxická maskulinita skloňovala spíše v souvislosti s feministkami, tak jde jen o dva pohledy na projevy mužského chování.
Rozdíl mezi muži a ženami existuje, ale není tak velký, jak se předpokládá. A samozřejmě takové rozdíly nejsou důvodem k tvrzení, že jedno z pohlaví je lepší než druhé. Ve většině případů se předsudky týkající se pohlaví vztahují k ženám, ale diskriminací trpí i muži. Třeba museli často poslouchat, že „chlapci nepláčou“, což je jen jedním z genderových stereotypů. Jde o jakýsi společenský konstrukt, který předpokládá, že být „skutečným mužem“ znamená být dominantní, často riskovat a nikdy neprojevovat pocity a emoce. Takové stereotypy však ubližují nejen mužům, ale i jejich blízkým. Tradiční představa o „mužnosti“ může narušovat důvěryhodné vztahy žen s manželi a dětmi.
Navíc to, že nemohou být vždy ve všem nejlepší, vede pak k problémům s duševním zdravím mužů, jako jsou deprese a stres. Muži pak třeba v domnění, že musí být silní, raději ignorují signály vlastního těla a snášejí bolest, aniž by navštívili lékaře. To často vede k tomu, že délka života muže je v průměru kratší než délka života ženy. Mnoho lidí přesto považuje obraz alfa muže za dobrý bez ohledu na pohlaví. A naopak, pokud muž řekne svému dítěti, že ho miluje, nebo pláče nad dojemným filmem, může očekávat, že uslyší, že se „chová jako dívka“. Ti, kteří otevřeně vyjadřují své pocity a emoce, často čelí výsměchu, nebo dokonce pohrdání. A musí si vybrat: buď nosit masku „drsného chlapa“, nebo „nebýt mužem“.
Navíc tradiční genderové role, které označují muže za agresivního vítěze a hlavu rodiny a ženu jako jemnou a křehkou strážkyni domova, která potřebuje ochranu, postupně zastarávají. Muži se mohou rozhodovat podle své vlastní volby. Existují země, kde stát odmítá stereotypní role, například ve Švédsku a Norsku, kde musí druhý rodič čerpat 3 až 18 měsíců mateřské dovolené. Vedle toho například americká psychologická asociace vydala pokyny pro psychology, kteří pracují s chlapci a muži, aby jim pomohli vyvinout nové, zdravé formy mužnosti.