Virály

17. dubna 2018 15:35

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Žena pila každý den sklenici vína, aby ukázala jeho účinky na zdraví. Co nechutného se stalo s jejím tělem?

Co se stane, když budete pít každý večer víno po dobu 20 dní?

Některé studie ukazují, že pití červeného vína každý den prospívá zdraví. Pomáhá tělu zbavit se toxinů a zlepšuje produktivitu mozku. Editorka jednoho zahraničního média se proto rozhodla zkusit tento experiment, aby zjistila, jaké bude mít denní konzumace vína účinky na její zdraví. Co se tedy stane s vaším tělem, když si každý den dáte sklenku vína?

28letá žena sama sebe nenazývá fanouškem alkoholu. Dá si jej přibližně jednou týdně, většinou v pátek nebo sobotu, kdy chodí s kamarády do baru nebo pořádají domácí párty. Občas se s někým potká na pivu i v týdnu. V rámci jejího experimentu se rozhodla pít každý den doma sklenici vína k večeři. Vybrala si k tomu kvalitní suché červené víno z Chile – podle některých odborníků a lékařů má právě suché červené víno nejpříznivější vliv na lidské zdraví. Každý den si prý všímala různých změn na jejím těle i náladě. A některé ji podle jejích slov skutečně překvapily.

1. Problémy se spánkem

Ačkoliv netrpí nespavostí a většinou usíná zhruba v 11 hodin, zhruba 2. nebo 3. den experimentu začala pociťovat problémy se spánkem, a to takové, že se probudila v noci a nemohla spát. Až po 10–15 minutách strávených projížděním svého telefonu konečně usnula. Na konci experimentu už spala normálně a žádné podobné problémy již neměla. Přesto si myslí, že alkohol ovlivnil její spánkový cyklus – usínala snadno, ale budila se v noci.

2. Neschopnost soustředění

Žena si každý den měřila krevní tlak, který byl po celou dobu normální a alkohol na něj neměl žádný vliv. Neměla ani jiné problémy, jako například potíže s dýcháním a podobně. Po skončení experimentu se přece jen jeden problém objevil – poté, co přestala pít víno každý večer, se někdy cítila velice unavená a vyčerpaná a nedokázala se soustředit na práci.

3. Výčitky svědomí

Během experimentu se jí stávalo, že se v noci začala probouzet, protože měla žízeň. Musela si tak každý den před spaním chystat k posteli sklenici s vodou. První dny měla navíc silný pocit, že něco dělá něco špatně. To podle ní bylo způsobeno tím, že byla zvyklá pít pouze o víkendu s přáteli. Na druhou stranu nemusela čekat na speciální příležitost, každý den si mohla udělat vlastní minipátek s chutnou večeří a dobrým vínem. Nakonec si uvědomila, že není žádný důvod, aby měla výčitky svědomí. Cítila se lépe a začala si více užívat večery.

4. Potkávání se pouze s lidmi, které chcete vidět

Během experimentu se méně setkávala s lidmi venku v baru. Buď si své kamarády pozvala domů, nebo prostě nikam nešla a zůstala doma sama. Potkávala se tedy jen s lidmi, se kterými opravdu chtěla. Vzhledem k tomu, že je introvert, si to navíc doma užívala mnohem více. Víkendy se svými přáteli však nevynechávala, jen místo piva pila víno a v menším množství.

5. Zhoršení pleti

Kromě toho, že se jí podstatně zhoršila kvalita pleti, přibrala i pár kilo navíc. To bylo podle ní způsobeno nejspíš tím, že více času trávila doma a častěji jedla. Měla navíc tmavé kruhy pod očima kvůli zmiňovaným problémům se spánkem.

Přestože zpočátku žena plánovala provádět tento experiment jeden měsíc, ukončila ho nakonec již po třech týdnech. Navzdory tomu, že zaznamenala několik pozitivních změn, převážily u ní ty záporné, které ji opravdu vyděsily. To nejdůležitější, co si z experimentu odnesla, je to, že by člověk neměl pít alkohol každý den, zároveň by ale neměl čekat na speciální příležitost, jak se uvolnit a zrelaxovat, když je vyčerpaný. Dobré víno a chutné jídlo v dobré společnosti je tím nejlepším způsobem, jak si užít večer. Platí však jedno dobře známé pravidlo: všeho s mírou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také