Virály

1. října 2020 15:03

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Zpětná vazba od kolegů nezajistí, abyste pracovali lépe, tvrdí studie. Čím to je?

Většinou si myslíme, že když nám dají kolegové nějakou kritiku nebo zpětnou vazbu, musíme se zlepšit. Ne vždy je to tak úplně pravda.

Vědci z Harvardu zjistili, že právě podávání zpětné vazby není úplně tou nejlepší strategií. Provedli několik experimentů, které ukázaly překvapivé výsledky: místo zpětné vazby je mnohem užitečnější požádat o radu.

1. Zpětná vazba je často příliš vágní.

Zpětná vazba, kterou dostáváme, je často příliš nejasná a nezdůrazňuje, v čem se můžeme zlepšit. Podle výzkumu může vágní zpětná vazba bránit ženám v rozvoji jejich kariéry. Muži obvykle dostávají konkrétní pokyny, zatímco u žen je menší pravděpodobnost, že získají podrobnou zpětnou vazbu. Další studie ukazuje, že studenti menšin dostávají od kritiků méně kritické zpětné vazby, protože nechtějí působit předpojatě.

2. Zpětná vazba je obvykle ve formě chvály.

Když požádáte lidi, aby poskytli zpětnou vazbu, obvykle mají sklon chválit. Experiment ukázal, že když byli studenti na konci roku požádáni o zhodnocení kurzu, měli často všeobecné pochvalné poznámky, například „Obsah a styl výuky této fakulty byly velmi dobré.“ Zpětná vazba poskytnutá ženám obvykle zdůrazňuje, že obecně dělají dobrou práci.

3. Zpětná vazba je často spojená s hodnocením.

Poskytování zpětné vazby často spojujeme s hodnocením. Stává se to proto, že ve škole obvykle dostáváme zpětnou vazbu známkami. Když vyrosteme a začneme budovat kariéru, získáme zpětnou vazbu ve formě hodnocení výkonu. Když jsou tedy lidé požádáni o poskytnutí zpětné vazby, myslí spíše na to, jak si ostatní v minulosti vedli, než na možné budoucí akce.

4. Poradenství se zaměřuje na to, co lze udělat.

Když jsou požádaní o radu, lidé se obvykle méně zaměřují na hodnocení a víc na to, co udělat v budoucnu. Minulost nemůžete změnit, ale budoucnost závisí na akcích, které podniknete. Studie ukazují, že lidé, kteří poskytují rady, se více zaměřují na příležitosti, které můžete zlepšit.

5. Poradenství vám poskytne podrobné vysvětlení.

Když jsou lidé požádáni o radu místo zpětné vazby, obvykle poskytnou více podrobností o tom, co je třeba zlepšit. Například stejný experiment se studenty, kteří byli požádáni o zhodnocení kurzu, ukázal, že výsledkem žádosti o radu bylo podrobné vysvětlení toho, co fungovalo a co ne.

Sdílejte článek

Přečtěte si také