Virály

5. února 2018 13:17

redakce Prima Lajk

Takhle poznáte, že vám někdo lže během 5 vteřin! Na co si dávat největší pozor?

Jak poznat, že vám někdo lže?

Věděli jste, že obyčejný člověk lže v průměru jedenáctkrát za týden, tedy téměř dvakrát denně? Jasně, většina z těch lží se dá považovat za takové ty malé, nevinné výmluvy, kdy se vám například nechce jít ven, a tak raději předstíráte, že vám není dobře. Někdy ty lži mohou být ale i dost závažné a my dnes konečně dokážeme rozpoznat, jak moc někdo lže a proč.

Podle Paula Ekmana, psychologa, který se specializuje na lhaní (asi užitečná specializace), existuje hned několik specifických nápověd, podle kterých můžeme poznat, kdy nám někdo neříká pravdu. Zaprvé, pohyb hlavou, když něco popírají. Zadruhé, výraz na jejich tváři poté, co je z něčeho obviníte. Lháři většinou krátce odhalí svoji skutečnou reakci, a teprve poté začnou s předstíráním. Zatřetí, nadměrná gestikulace rukama. Většinou to znamená, že daná osoba něco skrývá. Posledně je to pak řeč. Když se dobře zaposloucháte, lidé, kteří lžou, dělají průběžně pauzy ve svých proslovech. To je zapříčiněno tím, jejich mozek konstantně vymýšlí, co řeknou dál. Pravdivá tvrzení totiž vycházejí z úst mnohem přirozeněji.

No a teď už jen zbývá si to vyzkoušet v praxi, až zase vašemu příteli koupíte nový svetr a on vám poví, že se mu moc líbí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také