Virály

16. září 2021 11:38

redakce Prima Lajk

Tohle je podle vědců důvod, proč před spaním koukáme do mobilu. Má to nečekané vysvětlení!

Raději dáváte přednost seriálům a civění na sociální sítě před včasným ulehnutím do postele? Říká se tomu spánková prokrastinace a trpí jí až čtyřicet procent světové populace.

Známe to všichni. Ačkoli si ráno slíbíme, že půjdeme večer brzo spát, realita je často jiná. Jakmile ulehnete do postele, místo abyste šli spát, vezmete do ruky telefon a začnete projíždět sociální sítě nebo si pustíte „poslední“ díl oblíbeného seriálu. Možná vypadá odkládání spánku na první pohled nevinně a jako banalita, ale skutečnost je to stokrát horší.

Psychologové se o prokrastinaci před spánkem začali zajímat už před několika lety. Domnívají se, že existuje souvislost mezi vysokým stresem přes den a odkládáním spánku večer. Lidé se prý totiž záměrně okrádají o čas strávený spánkem na úkor jiných aktivit ve snaze mít kontrolu nad nocí, protože přes den ji nemají.

Podle psychologů se tento jev objevuje zejména u mileniálů a generací Z, kteří pracují ve stresovém prostředí a mají vysoké ambice. Nevědomky si tak chtějí dokázat, že alespoň jednou za den jsou opravdovými pány svého času. Jediné, čeho ale dosáhnou, budou druhý den zalepené oči, malátné tělo a špatné duševní zdraví.


Přečtěte si také