Proč před spaním koukáme do telefonu?
Autor: iStock Proč před spaním koukáme do telefonu?

Tohle je podle vědců důvod, proč před spaním koukáme do mobilu. Má to nečekané vysvětlení!

Tamara F. . Publikováno: 16.09.2021
Raději dáváte přednost seriálům a civění na sociální sítě před včasným ulehnutím do postele? Říká se tomu spánková prokrastinace a trpí jí až čtyřicet procent světové populace.

reklama

Známe to všichni. Ačkoli si ráno slíbíme, že půjdeme večer brzo spát, realita je často jiná. Jakmile ulehnete do postele, místo abyste šli spát, vezmete do ruky telefon a začnete projíždět sociální sítě nebo si pustíte „poslední“ díl oblíbeného seriálu. Možná vypadá odkládání spánku na první pohled nevinně a jako banalita, ale skutečnost je to stokrát horší.

Psychologové se o prokrastinaci před spánkem začali zajímat už před několika lety. Domnívají se, že existuje souvislost mezi vysokým stresem přes den a odkládáním spánku večer. Lidé se prý totiž záměrně okrádají o čas strávený spánkem na úkor jiných aktivit ve snaze mít kontrolu nad nocí, protože přes den ji nemají.

Podle psychologů se tento jev objevuje zejména u mileniálů a generací Z, kteří pracují ve stresovém prostředí a mají vysoké ambice. Nevědomky si tak chtějí dokázat, že alespoň jednou za den jsou opravdovými pány svého času. Jediné, čeho ale dosáhnou, budou druhý den zalepené oči, malátné tělo a špatné duševní zdraví.

Phubbing. Výraz pro situaci, kdy mobil ničí vztahy

ODHALENO: 5 věcí, které se staly, když si partneři zakázali doma mobil. Budete překvapení!

Nejlepší sexuální polohy bez penetrace 1

ODHALENO: 5 nejlepších sexuálních poloh bez penetrace. Jak s nimi dosáhnout orgasmu?

reklama