Francie chce zpřísnit tresty za šikanu
Autor: istock.com Francie chce zpřísnit tresty za šikanu

V téhle zemi pošlou žáky za školní šikanu do vězení! Kolik let jim bude hrozit?

Tamara F. . Publikováno: 03.12.2021
Francouzským studentům, kteří by se ve škole dopustili šikany, by už brzy mohlo hrozit vězení nebo tučná pokuta.

reklama

Nový zákon, že šikana ve škole má být trestným činem, odhlasovala dolní komora francouzského parlamentu a nyní míří do senátu. Navrhovaný zákon podpořil i ministr školství Jean-Michel Blanquer, podle kterého je důležité vyslat společnosti jasný signál, že „nikdy nedopustíme, aby byly životy našich dětí zničeny“, uvedl deník The Guardian.

Očekává se, že bude nový zákon přijat v únoru příštího roku, což způsobí, že se z Francie stane země s jedním z nejpřísnějších trestů za šikanu. Ve školách by se měl zákon vztahovat na děti i dospělé, včetně studentů i zaměstnanců vzdělávacích institucí, a šikanátorům by mělo hrozit maximálně tříleté vězení a pokuta až 45 000 eur. Jakmile se však prokáže, že se oběť šikany pokusila spáchat sebevraždu, pokuta by se mohla vyšplhat až na 150 000 euro a maximální trest by se zvýšil na 10 let vězení.

Podle politiků by přijetí zákona nevedlo k masovému odjímání svobody dětem. Riziko tučné pokuty a vězení by podle nich sloužilo spíš jako odstrašující prostředek. Průzkumy odhalují, že šikanou ve školách si prošlo jedno z deseti francouzských dětí. Počet obětí se za poslední roky rapidně navýšil, za což může i vliv mobilních telefonů a sociálních sítí na děti.

 

Šikana je v každé škole všudypřítomná

ODHALENO: 5 znaků, že je vaše dítě šikanováno. Jak to můžete jednoduše poznat?

Gabe Adams-Wheatley

Muže, který se narodil bez končetin, ve škole drsně šikanovali. Nyní ho sledují 2 miliony fanoušků

reklama