Virály

29. prosince 2021 09:46

redakce Prima Lajk

V této zemi budou roboti soudit lidi. S jakou přesností dokážou odhalit viníka?

Nový systém umělé inteligence by mohl pomoci soudům rozhodnout, zda jsou lidé vinní nebo nevinní.

Čína vyvinula nový program umělé inteligence, který dokáže s neuvěřitelnou přesností identifikovat zločiny, a na základě toho vynášet verdikty v soudních procesech. Systém byl vyvinut odborným týmem vedeným profesorem Shi Yongem a testován státním zastupitelstvím lidové prokuratury v Šanghaji.

Stroj se zatím nemůže účastnit rozhodovacího procesu při podávání obvinění a navrhování trestů, ale už nyní se používá k posouzení důkazů a určení, zda jsou zločinci pro veřejnost nebezpeční, uvedl místní deník South China Morning Post. Robot soudce dokáže podle všeho vznášet obvinění s přesností více než 97 % jen na základě slovního popisu případu.

Vědci se domnívají, že může umělá inteligence do jisté míry zcela nahradit prokurátory v rozhodovacím procesu a zamezit tak případným korupcím a nejasnostem. Zatím si dokáže poradit s identifikací osmi běžných a nejčastějších zločinů v Šanghaji, jako například krádeže nebo nebezpečná jízda v autě.

Ačkoli pro někoho zní robotí soudce jako skvělá alternativa spravedlnosti, právníci se obávají, co se stane, až se umělá inteligence zmýlí. „Kdo převezme odpovědnost, až se to stane? Žalobce, robot nebo snad konstruktér algoritmu?“ ptají se právníci.


Přečtěte si také